דרישות קבלה - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • טלי

  נשלח ע"יטלי 10:05, 6 בספטמבר 2012

  האם קיבוץ יכול לדרוש מבני זוג שמנסים להתקבל כחברים ששניהם יהיו אקדמאים או בעלי מקצוע חופשי- האם זו לא דרישה מפלה?

  השב
 • 12:31, 12 בספטמבר 2012

  טלי שלום,
  ככלל, אגודה רשאית לקבוע תנאים והגבלות על קבלה לחברות. יחד עם זאת, בפסיקה נקבע כי על הגבלות אלו להיות ענייניות ובעלות טעמים מיוחדים המצדיקים את עצם קיומן. במקרה בו פוגעות ההגבלות בעקרון השיוויון ללא טעמים מיוחדים, יש לפסלן. כך למשל, בית המשפט פסל הוראה בתקנון האגודה המונעת קבלת מועמדים לחברות שגילם מבוגר מ-38 שנה. באותו עניין קבע בית המשפט כי העמדת מגבלת הגיל, באופן שרירותי, על 38 שנים, אינו יכול, כשלעצמו, ומבלי שהובהרה ההצדקה לכך, להוות מחסום בפני מי שמתאים מבחינת כישוריו להתאים לאופי האגודה ולאורחות חייה. במקרה שלכם, יש לפנות לקיבוץ ולברר את מהות הדרישה. בהתאם לעמדת הקיבוץ יש לבחון האם מדובר בתנאי קבלה המפר ללא הצדקה את עקרון השוויון.
  בברכת שנה טובה, איילת רייך, עו"ד

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.