צו עשה למושב שהוא אגודה שיתופית - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • אור

  נשלח ע"יאור 20:31, 13 באוקטובר 2012

  שלום, לאן מגישים עתירה למתן צו עשה נגד מושב חקלאי שהוא אגודה שיתופית המסרב לחבר חזרה שעון מים למרות שאין חוב ומסרב לאפשר עיון במסמכים על פי זכות העיון הפרטית וחוק חופש המידע? כמו כן אני מעוניין לקבל הבהרה האם מושב שהוא אגודה שיתופית המנהל את ענייניו של חברי ותושבי האגודה, מתאפיין כבעל חובות וסמכויות של רשות מנהלית, כגון חובת תשובה וחובת הנמקה? אור

  השב
 • 11:02, 16 באוקטובר 2012

  אור שלום,
  ברוב התקנונים של האגודות השיתופיות נכלל מנגנון של יישוב סכסוכים המתגלעים בין האגודה לבין חבריה בדרך של בוררות. לכן, בעניין הגשת התביעה עליך לפעול בהתאם להוראות התקנון. לעניין שאלתך השנייה, ככלל, אגודה שיתופית הינה גוף המאוגד במסגרת המשפט הפרטי ולכן הביקורת השיפוטית עליה תיעשה במסגרת כללי המשפט הפרטי. עם זאת, בפסיקה הוכרה אפשרות "להזרים" עקרונות מהמשפט הציבורי לתוך המשפט הפרטי כך שיחולו גם על הגוף הפרטי, לרבות בנוגע לאגודות שיתופיות. בפסיקה הודגש כי יש לעשות זאת בזהירות ובמקרים המתאימים בלבד. הנך מוזמן לפנות למשרדנו לקבלת ייעוץ.
  בברכה,
  איילת רייך- מיכאלי, עו"ד

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.