עמלת בית משפט - תביעת חברות מקיבוץ - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • מיכל

  נשלח ע"ימיכל 09:02, 21 באוקטובר 2012

  ברצוני לתבוע קיבוץ על כך שסרב לקבל אותי לחברות תוך אפליה ברורה. אני מתלבטת כרגע (עם ייעוץ משפטי) האם לתבוע חברות בגלל הפרת הסכמים ואפליה בקיבוץ או פשוט לתבוע פיצויים ועוגמת נפש. הבנתי שבמקרה של תביעת פיצויים כספיים העמלה לבית המשפט מאוד גבוהה. שאלותיי הן לגבי עמלת הגשת תביעה. האם יש עמלה מינימלית? האם העמלה אחוזים מגובה התביעה הכספית (במקרה של פיצויים)? אם תובעים למשל "חברות" ללא כספים.. מה גובה העמלה? ואם בית המשפט מורה לבסוף על סכום פיצוי שלא נדרש בתחילת המשפט מה קורה אז? תודה לך ושבוע טוב

  השב
 • 12:03, 22 באוקטובר 2012

  מיכל שלום
  אגרה לבית המשפט היא נגזרת מסכום התביעה וככלל שווה ל-2.5% מסכום התביעה. כמו כן, יש לציין, כי תקנה 2(ג) לתקנות האגודות השיתופיות (חברות) תשל"ג-1973 קובעת כי "מי שסירבו לקבלו כחבר באגודה, רשאי לערער על הסירוב בפני האסיפה הכללית של האגודה זולת אם נקבעה רשות אחרת בתקנות האגודה". לפי הפסיקה, עצם אי הגשת ערעור לאסיפה הכללית על ההחלטה שלא לקבל מועמד כחבר, ופנייה לערכאות המשפטיות, עלולה להצביע על כך שהמועמד ויתר על בקשתו להיות חבר ומבקש את תרופתו בבית המשפט על דרך של פיצויים ולא על דרך של אכיפת האגודה לקבלו כחבר. איחולי הצלחה.
  איילת רייך-מיכאלי, עו"ד

  תגובה
 • 14:33, 22 באוקטובר 2012

  איילת תודה על תשובתך היא עשויה לעזור לי מאוד.
  במקרה שלי ועד הקיבוץ סרב לקבל אותי ולמרות בקשותיי החוזרות ונשנות להגיע לאסיפה הם דחו זאת על הסף. לטענתם איני עומדת בתנאי הקבלה לכן לא ניתנת לי הזכות לדיון בפני החברים או ערעור על החלטתם. האם הם רשאים לעשות זאת?
  שוב תודה לך
  מיכל

  תגובה
 • 23:04, 25 באוקטובר 2012

  מיכל שלום, על האגודה להביא את עניינך לדיון באסיפה הכללית. יצוין, בעניין אחד נקבע בפסיקה כי התעלמות הנהלת האגודה מבקשת המבקשים כי החלטה על דחיית בקשתם להתקבל כחברים תובא לדיון באסיפה הכללית אינו עולה בקנה אחד עם עקרונות הצדק הטבעי.
  בברכה,
  איילת רייך-מיכאלי, עו"ד

  תגובה
 • 17:10, 29 באוקטובר 2012

  האם תוכלי להפנות אותי למקרה? שאוכל אולי להשתמש בו?
  שוב תודה גדולה

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.