חוק שמירה במושבים - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • איילת רייך, עו"ד

  נשלח ע"יאיילת רייך, עו"ד 15:30, 6 באוקטובר 2011

  ערן שלום, חוק הרשויות המקומיות (הסדרת השמירה) תשכ"א-1961 (להלן: "החוק") אכן קובע כי חובת השמירה מוטלת על גבר שהוא בגיל 18-60. בניגוד לאמור בשאלתך, החוק לא מעניק פטור אוטומטי משמירה למי שהיה פטור משירות חובה, אלא קובע כי מי שנמצא בלתי כשר לשירות או בלתי כשר ארעית לשירות לפי חוק שירות בטחון, תשי"ט-1959 [נוסח משולב], כשרו לשמירה ייקבע בדרך שקבע שר הפנים בהתייעצות עם שר הבריאות. בתקנות הסדרת השמירה (בדיקה רפואית) תשכ"ג-1963 נקבע כי כושרו של אדם לשמירה מבחינה רפואית ייקבע בבדיקה רפואית שתיערך על ידי רופא באחת מקופות החולים. עוד אציין, כי החוק קובע אפשרות לערור בפני ועדת ערר למי שטוען כי חובת השמירה הוטלה עליו שלא כדין. באשר לסיפא של שאלתך, החוק קובע כי מי שנפגע תוך כדי מילוי חובת השמירה דינו כנפגע לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה תש"ל-1970. גמר חתימה טובה.

  השב
 • 12:01, 23 ביולי 2014

  שלום איילת ,

  במושב בו אני מתגורר יש שמירת חובה ברצוני לדעת האם השמירה שמתבצעת ללא נשק היא חוקית ? ע"פ חוק (הסדרת השמירה) תשכ"א-1961

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.