רכישת דירה מפוצלת מקום המדינה - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • דנה

  נשלח ע"ידנה 13:37, 12 בספטמבר 2014

  אני מתעניינת ברכישת דירה שלמעשה נחשבת לדירה מפוצלת במשך למעלה מ-65 שנים. מדובר בבניין שנבנה ב--1949, ודירה שמופיעה בהיתר המקורי כיחידה אחת. מיד עם סיום הבנייה הבעלים הפרטי שלו החכיר חלק מסויים באותה דירה בחכירה ל-99 שנים כאשר שטר החכירה נמצא בטאבו מאז ומצורף לו תשריט שמראה מהו החלק המוחכר. מעולם לא נעשה לבניין רישום של בית משותף ובמשך השנים הבעלים מחר את הבניין לבעלים שונים כשהמצב היום הוא שכל דייר הוא בעלים של חלק יחסי ברכוש המשותף ולמעשה חוכר מעצמו את הדירה בה הוא גר בחכירה מתחדשת כל 99 שנים. כאמור, הפיצול נוצר מיד בתום בניית הבניין ומעולם לא הוגשו כל תביעות או טענות מגורם כלשהו בנוגע לאותו פיצול. אני מתעניינת ברכישת אותה דירה, שהיא כאמור, לפי ההיתר רק חלק מיחידה גדולה יותר. בהיתר המקורי לא מופיעים מספרי דירות כלשהן הוא הגדרה ספציפית של הדירות, אבל אפשר להסיק שהיות והיה ביחידה הזו מטבח אחד, היא הייתה אמורה להיות דירה אחת. מהן הבעיות, אם יש כאלה, שאתם רואים ברכישה כזו?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

  עו"ד יגאל מירון,מנהל הפורום

  10:09, 14 בספטמבר 2014

  אני מבקש לתקן אותך. הדירה היא דירה רשומה ולא 'דירה מפוצלת'. דירה מפוצלת הוא ביטוי המתייחס לדירה הרשומה בפנקס הבתים המשותפים כיחידה אחת ואולם היא מפוצלת בפועל. את מוסרת לי בשאלתך שהבית אינו רשום כבית משותף. הדירה היא דירה לפי תשריט והזכות בדירה היא זכות חכירה לפי תשריט. זוהי זכות טובה לביצוע עסקאות. על המייצג אותך לבדוק את ההיבטים האחרים, כמו בכל עסקה אחרת.יגאל מירון, עורך דין

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.