הרפורמה במיסוי דירות מגורים - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • יוסי כהן

  נשלח ע"ייוסי כהן 18:36, 17 ביוני 2015

  שלום וברכה, לפי סעיף 49ב. לחוק מיסוי מקרקעין "המוכר דירת מגורים מזכה יהא זכאי לפטור ממס במכירתה אם נתקיים אחד מאלה: וכו'". א"כ התנאי הבסיסי לקבלת פטור ממס שבח הוא אם הדירה הנמכרת היא דירה מזכה לפי התקיימות של אחד משני התנאים שמובאים ברישא של הסעיף. רק לאחר מכן בודקים אם שאר התנאים מתקיימים. אם כך זה לכאורה לא מתיישב עם הנאמר בהוראת ביצוע מיסוי מקרקעין 5/2013 – "הרפורמה במיסוי דירות מגורים" אשר פורסמה ע"י רשות המיסים, כאשר בסעיף 3.3 ג' שם נאמר (לגבי המוכר את דירתו היחידה), "המוכר הוא בעל הזכות בדירה במשך 18 חודש מיום שהייתה לדירת מגורים..." לדוגמא אם רכשתי מקבלן דירה "על הנייר" ב- 9/2009. טופס 4 ניתן לדירה ב- 3/2012 ואני רוצה למכור את הדירה ב- 6/2015. הרי שאני לא עומד בתנאי הבסיסי של דירה מזכה שכן הדירה עדיין לא ראויה למגורים במשך 4 שנים לפחות , וגם בתנאי השני אני לא עומד שכן הדירה לא ראויה למגורים ב-80% מתקופת השבח (מאז חתימת החוזה ועד היום). האם מספיק שאהיה בעל הזכות בדירה במשך 18 חודש מיום שהייתה לדירת מגורים, על אף שהדירה איננה בהגדרה של "דירה מזכה" בבואי לבקש פטור ממס שבח במכירתה היום?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

  יגאל מירון, עו"ד,מנהל הפורום

  19:13, 17 ביוני 2015

  הניתוח שלך נכון ותוצאתו היא היעדר זכאות. האם בדקת אפשרות של תשלום מס במסלול לינארי? יגאל מירון, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.