אחריות שוכר-משכיר על מזגן שנגנב - פורום ביטוח ותביעות רכוש

שאלה חדשה
  • צבי

נשלח ע"יצבי 10:46, 9 בינואר 2014

שלום, אני שוכר דירה, והמשכיר התחייב להתקין בה מזגן. הוא קנה מזגן והניח אותו מחוץ לדירה סמוך לה, במעין שטח כניסה המשותף לכמה דירות (שטח מרוצף שאליו עולים בכמה מדרגות מהרחוב, ולרוב לא עוברים בו אנשים מלבד הדיירים ואנשים שמגיעים אליהם). אני הייתי אמור לתאם עם מתקין המזגן תאריך התקנה, בגלל הגשמים העניין התעכב, ובינתיים נגנב המזגן. בעל הדירה סבור שזה היה חוסר אחריות מצדי לא להכניס את המזגן לדירה פנימה. הוא אמנם לא ביקש זאת במפורש בשום שלב, אך היה נראה לו שזה מובן מאליו (הוא לא הכניס את המזגן כשהביא אותו, כיוון שזה היה בכניסת שבת, ואני אדם דתי). הוא שאל אותי במסרון בשלב כלשהו אם המזגן עדיין בחוץ והשבתי שכן. הוא לא אמר על כך דבר, ואני הבנתי שהוא רק מוודא שלא קרה לו כלום, ולא שהוא מבקש שאכניס אותו. על פי דין, מי חייב בנזק שנגרם? תודה, צבי

השב
  • מנהל הפורום:אמיר שושני, משרד עורכי דין

אמיר שושני,מנהל הפורום

09:27, 10 בינואר 2014

בהסתמך על מה שכתבת, היינו: בעל הבית הוא הבעלים של המזגן, הוא הניח אותו במקום לא מוגן והוא לא ביקש ממך לשמור עליו, התשובה נראית לי זו:
    האחריות לשמירה על רכוש היא של בעל הרכוש, אלא אם הוא מינה שומר. במקרה שלך בעל הרכוש הוא בעל הבית, והוא לא מינה אותך להיות שומר של המזגן. הוא השאיר אותו היכן שהשאיר, ולכן האחריות לא חלה עליך מבחינה משפטית.
    אציין, כי גם אם הוא היה ממנה אותך שומר, לא בהכרח היית אחראי, אבל זה לא נושא השאלה...

תגובה
מנהל הפורום:אמיר שושני, משרד עורכי דין

מנהל הפורום: אמיר שושני, משרד עורכי דין

עו"ד אמיר שושני הקים ומנהל משרד ובו למעלה מ-9 עורכי דין. בוגר האוניברסיטה העברית וחבר בלשכת עורכי הד
למידע נוסף

053-9367358 חיוג
הודעה

רובנו פוגשים את חברת הביטוח פעמיים. בפעם הראשונה, כשחברת הביטוח רוצה שנרכוש ממנה פוליסה, היא מחייכת אלינו, מעניקה לנו הטבות וצ'ופרים, ומפזרת הבטחות לרוב.  ממפגש זה, יוצאים רובנו שמחים וזחוחים. הצלחנו לרכוש פוליסה בתנאים מפליגים.

בפעם השניה, כשמגיעה העת לתשלום על פי הפוליסה, בין אם נגנבה לנו המכונית, נשרף לנו הבית, חלינו במחלה קשה או נפצענו, או אז מתגלה לנו חברת ביטוח אחרת לגמרי. הרבה פחות חייכנית, הרבה פחות נדיבה, ובעיקר – קטנונית. כזו שמוצאת אותיות קטנות לרוב, שמטרתן אחת – להוכיח לנו שבעצם רכשנו את הפוליסה הלא מתאימה, וכי האירוע שבגללו אנו מבקשים לקבל את הפיצוי, נופל בדיוק בתוך החריג שלא מחייב אותה לשלם.
בנקודת זמן זו, עוד לפני שנפנה לקבלת ייעוץ משפטי שיעלה לנו הרבה כסף, אנו צריכים עצה טובה שתכוון אותנו, ותיתן לנו כלים להתמודד עם חברת הביטוח, ותבהיר לה שגם אנחנו יודעים לקרוא את האותיות הקטנות, ובעיקר – להראות לה שאנו מכירים גם את החריגים לאותיות הקטנות, שמשום מה תמיד, אבל תמיד, פועלות רק נגדנו. אתם מוזמנים להיכנס לפורום זה, להתייעץ, לשאול, להביע עמדות, להשיב לשאלות של אחרים, להתווכח, לתקן שגיאות של אחרים וללמוד משגיאות שלנו, וביחד נמצה את זכויותינו מול הגוף הענק הזה, במידה הולמת והוגנת.