פוגע ברכב טען שהוא הנהג בזמן שיתכן שאדם אחר נהג - פורום ביטוח ותביעות רכוש

שאלה חדשה
 • עומר

  נשלח ע"יעומר 01:15, 20 באוקטובר 2015

  שלום רב, רכב של קרובת משפחה נפגע בתאונה קלה מרכב מסחרי של תושבי מזרח ירושלים. בעת הפגיעה יצאו כמה אנשים מהרכב ואחד מהם, הבעלים, טען שהוא הנהג, למרות שלא היה ברור לחלוטין מי מהאנשים שיצאו מהרכב. מה שתרם לכך הוא זה שנהג בגלל זווית העצירה של הרכב והעובדה שכמה אנשים יצאו ממנו יחד והלחץ של אותה אישה. קרובת המשפחה דיווחה לחברת הביטוח שהנהג הוא זה שטען בפניה שנהג לפי טענתו, הגם שלא היתה בטוחה מי מהאנשים היה הנהג בפועל. לאחר מכן ובעקבות שיחות טלפון בין קרובת המשפחה לבעלים, התעורר בה החשד שלא הבעלים הוא זה שנהג ברכב, אא אדם נוסף שלא היה מבוטח. היא הסיקה זאת כשנרמז לה שאם תטען שלא הוא נהג, היא לא תזכה לקבל את דמי הביטוח. בתגובה, קרות המשפחה שלי טענה בפני הביטוח שיתכן שאדם אחר נהג ברכב. בתגובה, חברת הביטוח של הבעלים הודיעה לה שהיא שיקרה להם בגרסתה הראשונה ושהיא לא מוכנה לשלם את הכסף. הביטוח של קרובת המשפחה שילם את התיקון, אך את ההשתתפות העצמית וירידת הערך בגובה אלפי שקלים, היא נאלצה לממן בעצמה. שאלתי היא, האם יש מוצא מהעניין. האם החוק אכן פוסל את זכותה לקבל פיצוי מהביטוח של הפוגע לאור אי הבהירות לגבי הנהג בפועל? האם העובדה שהבעלים שאישר לאדם אחר לנהוג ברכב, אינו נחשב מבחינת החוק למי שחברת הביטוח שלה חייבת לשפות את נפגעיו? האם יכולה לעמוד לה הטענה שהיות שקפצו מהרכב כמה אנשים יחד, ובתוך הסיטואציה שבה היתה נסערת ולבדה, היא לא שמה לב מי היה הנהג בזמן הפגיעה? האם כאשר אין עוררין שהרכב המבוטח פגע, גם אם הדיווח היה שגוי/מבולבל וכאשר הבעלים מודה בפגיעה (בהקלטה), אינה מחייבת את חברת הביטוח לשלם לנפגע ואז לתבוע בעצמה את בעל הרכב? בהנחה שעליה להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות, איזו טענה יכולה לעמוד לה והאם היא צריכה לתבוע את בעל הרכב, חברת הביטוח שלו, או שניהם? כיצד הכי נכון לפעול? התאונה היתה לפני חודשים רבים ובעל הרכב טוען שגם הוא תובע את חברת הביטוח שאינ המוכנה לשלם לו את דמי הביטוח ולכן הוא אינו מוכן לשלם את הנזק גם לה, למרות שאינו מכחיש שנהג ברכב ופגע בה בעצמו (בין אם זה נכון ובין אם לאו).

  השב
 • מנהל הפורום:אמיר שושני, משרד עורכי דין

  אמיר שושני,מנהל הפורום

  04:00, 22 באוקטובר 2015

  היא תטען בבית המשפט בדיוק את מה שאמרת. היא לא יודעת מי נהג, ולכן היא תובעת את הבעלים של הרכב, כי או שהוא נהג או שהוא נתן למי שאין לו ביטוח לנהוג

  תגובה
 • 09:32, 23 באוקטובר 2015

  תודה.
  השאלה היא אם בתביעה עליה לתבוע רק את הנהג, או גם את חברת הביטוח ולתת לבית המשפט (לתביעות קטנות)
  להחליט מי האחראי ומה חלקו. לכאורה היא היא לא אמורה לתבוע את חברת הביטוח שלו שיש לה חבות ביטוחית כלפיה
  והיא זו שאמורה לתבוע את המבוטח שלה? לפי הפוגע, הוא תובע בעצמו את חברת הביטוח שלא משלמת גם לו.
  אציין שמדובר ברכב של תושב מזרח ירושלים. יש סיכון שתביעה של האדם עצמו לא בהכרח תניב את הפיצוי.

  תגובה
 • 09:35, 23 באוקטובר 2015

  תודה.
  אותה קרובת משפחה רוצה לתת לפוגעת למצות את האפשרות שתשלם מתוך התחשבות בה, לבקשתה. האם עצם ההמתנה יכולה לפגוע בה בבואה לדרוש פיצוי מחברת הביטוח של הרכב השכור אם הפוגעת תחליט לא לשלם בסופו של דבר? (זה מה שהיא רוצה לעשות, כי הבטיחה לה שלא תערב את חברת ההשכרה כשאמרה שתשלם לה). כמה זמן "יש לה" עד שתוכל לפנות לחברת ההשכרה ומה הסיכון באי פניה מיידית, אם קיים? האירוע קרה לפני כמעט שבוע.

  תגובה
מנהל הפורום:אמיר שושני, משרד עורכי דין

מנהל הפורום: אמיר שושני, משרד עורכי דין

עו"ד אמיר שושני הקים ומנהל משרד ובו למעלה מ-9 עורכי דין. בוגר האוניברסיטה העברית וחבר בלשכת עורכי הד
למידע נוסף

053-9367358 חיוג
הודעה

רובנו פוגשים את חברת הביטוח פעמיים. בפעם הראשונה, כשחברת הביטוח רוצה שנרכוש ממנה פוליסה, היא מחייכת אלינו, מעניקה לנו הטבות וצ'ופרים, ומפזרת הבטחות לרוב.  ממפגש זה, יוצאים רובנו שמחים וזחוחים. הצלחנו לרכוש פוליסה בתנאים מפליגים.

בפעם השניה, כשמגיעה העת לתשלום על פי הפוליסה, בין אם נגנבה לנו המכונית, נשרף לנו הבית, חלינו במחלה קשה או נפצענו, או אז מתגלה לנו חברת ביטוח אחרת לגמרי. הרבה פחות חייכנית, הרבה פחות נדיבה, ובעיקר – קטנונית. כזו שמוצאת אותיות קטנות לרוב, שמטרתן אחת – להוכיח לנו שבעצם רכשנו את הפוליסה הלא מתאימה, וכי האירוע שבגללו אנו מבקשים לקבל את הפיצוי, נופל בדיוק בתוך החריג שלא מחייב אותה לשלם.
בנקודת זמן זו, עוד לפני שנפנה לקבלת ייעוץ משפטי שיעלה לנו הרבה כסף, אנו צריכים עצה טובה שתכוון אותנו, ותיתן לנו כלים להתמודד עם חברת הביטוח, ותבהיר לה שגם אנחנו יודעים לקרוא את האותיות הקטנות, ובעיקר – להראות לה שאנו מכירים גם את החריגים לאותיות הקטנות, שמשום מה תמיד, אבל תמיד, פועלות רק נגדנו. אתם מוזמנים להיכנס לפורום זה, להתייעץ, לשאול, להביע עמדות, להשיב לשאלות של אחרים, להתווכח, לתקן שגיאות של אחרים וללמוד משגיאות שלנו, וביחד נמצה את זכויותינו מול הגוף הענק הזה, במידה הולמת והוגנת.