עדים בצוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אסף

  נשלח ע"יאסף 16:07, 4 במאי 2014

  שלום, מס' שאלות בקצרה: 1. האם ניתן לערוך צוואה זוגית (לא הדדית), כלומר שהנוסח יהיה: "הואיל וברצוננו לערוך צוואה ולהביע את רצוננו האחרון..." או שיש לערוך שתי צוואות נפרדות לכל אחד מבני הזוג? 2. בצוואה בעדים, האם עוה"ד עורך הצוואה יכול להיות עד לצוואה שאותה ערך? 3. האם עדים לצוואה יכולים להיות בני משפחה אחת, כלומר: לא מבני משפחת המוריש, אך יש קשר משפחתי בינהם (אחים, בני דודים וכו')? 4. מה דינה של צוואה שחלק מהכתוב בה אינו עומד במבחן המציאות, לדוגמא: מוריש כתב בצוואתו ששתי דירות יועברו לבתו והדירה השלישית תועבר לבנו, אך בפועל ישנה רק דירה אחת (ציון נכסים שאינם קיימים)? 5. האם עוה"ד עורך הצוואה צריך לבדוק בטאבו או בבנק את נכסי המוריש טרם הכנת הצוואה? תודה, אסף

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  17:13, 4 במאי 2014

  תשובות בקצרה:
  1. כן.
  2. כן
  3. כן ובתנאי שאינם קרובים בדרגה ראשונה ליורשים. עדיפים עדים שאין להם שום טובת הנאה ישירה או עקיפה.
  4. אלו הוראות בטלות שאינן בנות קיום.
  5. תלוי בעורך הדין ובטיב השרות שהוא נותן. בעקרון האחריות לנכונות הפרטים מוטלת על עושה הצוואה
  עו"ד רונן גדות

  תגובה
 • 11:42, 5 במאי 2014

  ראשית, תודה רבה על תשובותיך המהירות והענייניות.
  שנית, ברשותך עוד שתי שאלות:

  1. מקרה: אישה חיה עם בעלה שנים רבות באושר. הבעל הינו איש עסקים וברשותו מס' דירות אשר נרכשו עם השנים ורשומים בטאבו רק על שמו! אין הסכם ממון בין שני בני הזוג או משהו כזה. האם נכסי בני הזוג יחולקו בינהם 50:50 למרות שחלק מהנכסים כאמור רשומים רק ע"ש הבעל? השאלה קריטית לעניין הכנת צוואה, בה הבעל יכול לצוות על החלק הרשום על שמו (שבפועל הינו יותר גדול משל האישה) וכך החלוקה עלולה להיות בלתי שיויונית.
  2. האם העברת דירה במתנה מאב לבן, יכול ותהיה פטורה לחלוטין ממס כלשהו (רכישה וכדו')???

  שוב תודה.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:34, 5 במאי 2014

  התשובה לשאלה הראשונה תלויה בעובדות המקרה המסוים. יש חשיבות לפרטים המדוייקים. לפיכך תשובה עליה מחייבת ברור שאינו מתאים לפורום כזה.


  התשובה לשאלה השניה - לא.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.