ניסוח צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • מיכאל

  נשלח ע"ימיכאל 21:02, 17 במאי 2014

  שלום רב. אני אלמן ולי שלושה ילדים. שאלה עקרונית לי באשר לניסוח של צוואה. רכשתי בעבור בתי דירה בעבר שוות ערך לשני מיליון שקל. טרם סייעתי לשני ילדי הנוספים. באופן עקרוני רצוני הוא שלאחר מותי(אני אלמן) כל רכושי יחולק שווה בשווה בין ילדיי וזאת תוך כך שלוקחים בחשבון שבתי כבר קיבלה דירה ששני ילדי האחרים לא קיבלו. חשבתי לנסח את צוואתי כך: כל אחד משני בניי (שלא קיבלו דירה או סיוע כלשהו בחיי) יקבלו כל אחד שני מיליון שקלים ולאחר מכן שארית העיזבון יחולק שווה בשווה בין כלל ילדי. כך להבנתי זה הכי שיוויוני ומבטיח ששני בניי לא יופלו לרעה בהשוואה לבתי שכאמור קיבלה כבר נכס בחיי. האם ניסוח כזה הוא ״חוקי״ וקביל ? אם לא- הצעה אחרת ? תודה רבה על העזרה.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:48, 18 במאי 2014

  אתה יכול לנסח צוואה כרצונך. היא יכולה להיות כתובה גם בחרוזים, בצורת שיר. אתה יכול לקבוע חלוקות ולקבוע נוסחאות לחלוקה - הכל כרצונך. כדי להבטיח שוויון יש לבחור מבין מספר אפשרויות - למשל: סכום קבוע, סכומים צמודים (וכן יש לבחור למה להצמיד), או הצמדה לסוג נכס. כמו כן אפשר לקבוע הוראות או תנאים או חיובים. יש שיקולים בעד ונגד כל סוג של נוסחה שכזאת. צוואות אין מנסחים בפורום משפטי. צוואה צריכה להתאים למצווה ולמטרות שברצונו להשיג. יש משמעות למילים וגם לעריכת הצוואה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.