• 17 במאי 2014

ניסוח צוואה

שלום רב. אני אלמן ולי שלושה ילדים. שאלה עקרונית לי באשר לניסוח של צוואה. רכשתי בעבור בתי דירה בעבר שוות ערך לשני מיליון שקל. טרם סייעתי לשני ילדי הנוספים. באופן עקרוני רצוני הוא שלאחר מותי(אני אלמן) כל רכושי יחולק שווה בשווה בין ילדיי וזאת תוך כך שלוקחים בחשבון שבתי כבר קיבלה דירה ששני ילדי האחרים לא קיבלו. חשבתי לנסח את צוואתי כך: כל אחד משני בניי (שלא קיבלו דירה או סיוע כלשהו בחיי) יקבלו כל אחד שני מיליון שקלים ולאחר מכן שארית העיזבון יחולק שווה בשווה בין כלל ילדי. כך להבנתי זה הכי שיוויוני ומבטיח ששני בניי לא יופלו לרעה בהשוואה לבתי שכאמור קיבלה כבר נכס בחיי. האם ניסוח כזה הוא ״חוקי״ וקביל ? אם לא- הצעה אחרת ? תודה רבה על העזרה.

17 במאי 2014
  • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 18 במאי 2014

ניסוח צוואה

אתה יכול לנסח צוואה כרצונך. היא יכולה להיות כתובה גם בחרוזים, בצורת שיר. אתה יכול לקבוע חלוקות ולקבוע נוסחאות לחלוקה - הכל כרצונך. כדי להבטיח שוויון יש לבחור מבין מספר אפשרויות - למשל: סכום קבוע, סכומים צמודים (וכן יש לבחור למה להצמיד), או הצמדה לסוג נכס. כמו כן אפשר לקבוע הוראות או תנאים או חיובים. יש שיקולים בעד ונגד כל סוג של נוסחה שכזאת. צוואות אין מנסחים בפורום משפטי. צוואה צריכה להתאים למצווה ולמטרות שברצונו להשיג. יש משמעות למילים וגם לעריכת הצוואה.

18 במאי 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?