• א

  נשלח ע"יא 05:01, 22 במאי 2014

  בני זוג הכינו 2 צוואות זהות (עם הנחלה של אחד לשני במקרה פטירה) אצל עו"ד בנוכחות עד . .בוצעו בצוואות מספר שינויים לאורך השנים ובהיותו הבעל בגיל 82 בוצעו שוב מספר שינויים במועדים סמוכים כאשר כשבועיים לאחר השינוי האחרון לקה הבעל בארוע מוחי. השינויים נעשו במשרד עו"ד ובלחץ כנראה של אחד מבני המשפחה על בני הזוג. האם עריכת צוואה בגיל כזה ללא חוות דעת פסיכוגריאטרית / קוגניטיבית תקפה? האם הסמיכות בין השינויים האחרונים לא מצביעה על קבלת החלטה תחת לחץ? האם ניתן לערער על צוואה כזאת? האם יש חובה לפתוח את הצוואה כאשר אחד מבני הזוג נפטר? הצוואות נערכו ב2002 - האם בן הזוג שנשאר (כיום בן 88) יכול לשנות את הצוואה? מודה על התשובה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:03, 22 במאי 2014

  הענין מאוד מורכב ונשאלו שאלות רבות. תשובות מדוייקות יותר אפשר יהיה לקבל רק לאחר בדיקה דקדקנית של כל העובדות. (1) בעקרון אין מניעה לשנות צוואות הדדיות בהסכמה. (2) החוק מאפשר גם לכל עושה צוואה לשנותה כרצונו ובלבד שה"שותף" לצוואות ההדדיות יודע על כך. (3) רצוי כשיש ספק במצב שכלי של עושה הצוואה לבקש חוות דעת רפואית מתאימה, אך אין חובה לכך אם אדם אינו מאושפז או לקוי באופן ברור. (4) נסיבות עריכת צוואה עלולות להצביע על כל מיני פגמים כמ השפעה בלתי הוגנת או ליקוי בכשרות של עושה הצוואה. (5) כשעושה צוואה נפטר יש לקיים צוואתו. (6) יכול בן זוג שנשאר בחיים לשנות צוואה הדדית, אך יש לכך תוצאות משפטיות בעייתיות.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.