האם אני נחשב כבעל מעמד לעניין צוואת סבי? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • יואב

  נשלח ע"ייואב 21:50, 7 ביוני 2014

  סבי (מצד אמי) נפטר לפני כחצי שנה. סבתי נפטרה עוד לפניו. אמי סרבה להציג בפנינו (הילדים ובעלה) את הצוואה אולם עתה מסתבר שבצוואת הסב הוא מחלק את רכושו שווה בשווה בין שלושת ילדיו - אמי ושני אחיה - ומוסיף ומבקש שכל ילד יעביר 15% מהסכום שיועבר לידיו לידי הנכדים (קרי-ילדיו), שווה בשווה. הוא לא הוריש לנו (הנכדים) ישירות את הכספים אלא ביקש מילדיו שיעבירו לנו. שאלותי: 1. האם אני זכאי מבחינת החוק לבקש שיציגו בפני את הצוואה במלואה ואת חשבונות הבנק על מנת לוודא שחלקה של אמי ובהתאם חלקי וחלקם של אחיי לא קופחו? 2. האם לא חלה חובה על מנהל העיזבון לעדכן אותי שאני זכאי לחלק מהירושה? 3. האם אמי אינה מחוייבת להעביר לי את חלקי?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:43, 8 ביוני 2014

  אכן אתה "בעל מעמד" לענין ירושת הסב. אם יש מנהל עזבון אתה זכאי לקבל מידע ממנו. כמו כן, אם קוימה כבר הצוואה, אפשר לקבל העתק מאושר ממנה ממשרד הרשם לענייני ירושה או מבית הדין הדתי שנתן צו לקיומה. לגבי חובתה של האם - יש לבחון מה בדיוק כתוב בצוואה. האם מדובר בתנאי לירושת האם או שמדובר בחיוב שעליה לקיים או רק בהמלצה שאין חובה משפטית לקיימה כי היא רק בבחינת שאיפה שאין חובה משפטית לקיימה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.