חלוקת דירה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • חזי מבאר שבע

  נשלח ע"יחזי מבאר שבע 17:39, 19 ביוני 2014

  שלום רב. אנחנו ירשנו בית וחצר מאבינו ז"ל. את החצר ירש רק האח הגדול.את הבית ירשו שאר האחים שלו-5 במספר. כיוון שהאח הבכור לא מעונין למכור את חלקו בחצר,אנו לא מוצאים מוכרים או שוכרים שישכרו או יקנו את הבית כמות שהוא. ולכן ,חשבנו על פתרון לחלק את הבית וכל אחד ישפץ ויבנה לעצמו יחידות דיור. האם אפשרי לעשות את זה ואיך?רציתי לעשות הסכם בכתב שבו כול שאר האחים שלי יחתמו לי על מסמך שאומר שאני יכול לקחת את חלקי היחסי 1/4 מהבית ולהפוך אותו ליחידת דיור.מה צריך להיות רשום במסמך כזה מלבד הפרטים הבסיסים שלי ושלהם(ת"ז,כתובות ,שמות חתימות והמטרים שאני לוקח). כרגע זה נראה שכולם מסכימים אבל מה אם אחד יתגנגד?הוא יכול להטיל וווטו? ואם הכול יעבור בסדר,אז האם בעתיד אוכל למכור רק את היחידת דיור? ויש לי אחות בגרמניה שהיא גם יורשת והיא לא עונה לטלפונים.אין לי דרך להחתים אותה.מאמין שלא תתנגד כי היא נתנה לי ייפוי כוח בעבר על דברים מסוג זה ואמרה לי"תעשו מה שתרצו עם הבית"...-האם הסכמה מילולית מספיקה? תודה מראש על כול השאלות

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  19:59, 19 ביוני 2014

  לא ברור לי כיצד החצר נפרדת מהבית מבחינה משפטית. אם החצר והבית נמצאים באותה חלקה, החצר צמודה לבית ושייכת לבית, כמו חניה שצמודה לדירה. שאלה שחייבת ברור - האם ניתן להפריד משפטית בין החצר לבית? אם אכן ניתן להפריד הכל מבחינה מעשית ומבחינה משפטית, ויש הסכמה של כל השותפים, צריך לעשות הסכם חלוקה וגם לברר את שאלת המסים. אם אין הסכמה, אך ניתן לפרק צריך להגיש תביעה לפרוק שיתוף. הסכמות בעל פה לעסקאות מקרקעין הן חסרות ערך משפטי. אתם צריכים לבצע ברור תכנוני (בועדה המקומית לתכנון ובניה) ומשפטי לפני שנוקטים פעולה כלשהי.
  רונן גדות, עו"ד

  תגובה
 • 18:24, 25 ביוני 2014

  החצר כמובן לא מופרדת מהבית פיזית אבל עובדה שמשפטית כנראה כן,כי האבא הוריש לאחי לבד את החצר והוא לא מסכים למכור את כול החלקה ולכן אנחנו תקועים.
  מה הכוונה למיסים?אם אנו לא מוכרים צריך גם לשלם מיסים על חלוקה?
  ומה זה תביעה ל"פרוק שיתוף"?

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:29, 27 ביוני 2014

  זה שאביך הוריש לאחיך את החצר בלבד עדין אינו אומר שניתן לבצע הורשה זאת מבחינה משפטית. נראה לי שהמצב דומה לכך שאדם היה מוריש לאחד מילדיו חדר מסוים בתוך דירה ורק אותו חדר. "פרוק שיתוף" הוא מצב משפטי בו יש מספר שותפים ביחידת מקרקעין אחת [בית, מגרש, חנות, דירה וכדומה] ואחד השותפים אינו רוצה להמשיך להיות שותף עם האחרים. כל שותף זכי בכל עת לפנות בתביעה לבית משפט ולדרוש"פרוק השיתוף". כלומר שיחדל להיות שותף של האחרים באותה יחידת מקרקעין. אם יש הסכמות ואחד הצדדים רוכש בהסכמה את חלקו של האחר - נפתרת הבעיה. אם אין הסכמה, בית המשפט ייתן צו של פרוק שיתוף ונכס המקרקעין יימכר גם בניגוד להסכמת השותפים. כספי התמורה יחולקו בין השותפים בהתאמה לגודל חלקיהם בקרקע, אך לאחר ניכוי הוצאות. כל שלמעלה הן תשובות עקרוניות. רק לאחר בדיקת מסמכים ומצב בשטח אפשר יהיה להניח הנחות טובות לגבי המצב ופתרונות אפשריים. שבת שלום

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.