• אלי

  נשלח ע"יאלי 23:12, 24 ביוני 2014

  בן זוג שנפטר הותיר צוואה בכתב יד וכתב בה "כחלק מצוואה הדדית". בת הזוג השניה טרם הספיקה לרשום צוואה באופן דומה. האם הצוואה כשרה/תעורר בעיות? אלי

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:18, 27 ביוני 2014

  כשרותה ותקינותה של צוואה נבדקת נבחנת ונקבעת לפי המסמך המסויים. "ההדדיות" אינה חלק מתנאי התקינות והכשרות של הצוואה. רק בעתיד, אחרי שתכתב הצוואה המקבילה ורק אחרי שעושת הצוואה המקבילה תמות והצוואה שלה תוצג לקיום, ניתן יהיה לקבוע אם יש בעיה.

  תגובה
 • 17:03, 27 ביוני 2014

  לכאורה תקינות הצוואה הראשונה ,של הבעל שמת, תעמוד למבחן כבר עם בקשה לצו קיומה, בטרם בת הזוג השני נפטרה או/ו כתבה את הצוואה המקבילה. הלא כן?
  כלומר בן זוג אחד כתב את חלקו והוא בלבד נפטר לפני שבת זוגתו רשמה את חלקה ובטרם נפטרה, והיא עדיין חיה.. השאלה האם הצוואה הראשונה -היחידה שתוגש לצו קיום-כשרה? האם למשל הרשם למשל יתעקש למשל לראות את הצוואה ההדדית?

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:57, 29 ביוני 2014

  כבר כתבתי: הדדיות איננה נבחנת בעת שיתבקש קיום הצוואה הראשונה. "כשרות" של צוואה נבחנת לפי צורתה החיצונית ועמידתה בדרישות החוק. "הדדיות" איננה תנאי לכשירות של צוואה. לדעתי אין לרשם זכות "להתעקש לראות" הצוואה השניה. אין לאף אדם זכות לדרוש ולראות צוואה שעשה אדם אחר כל עוד האחר בחיים. לדעתי אף רשם לא יבקש זאת.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.