• 24 ביוני 2014

  הדדית

  בן זוג שנפטר הותיר צוואה בכתב יד וכתב בה "כחלק מצוואה הדדית". בת הזוג השניה טרם הספיקה לרשום צוואה באופן דומה. האם הצוואה כשרה/תעורר בעיות?
  אלי

  24 ביוני 2014
 • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 27 ביוני 2014

  צוואה הדדית שאינה הדדית

  כשרותה ותקינותה של צוואה נבדקת נבחנת ונקבעת לפי המסמך המסויים. "ההדדיות" אינה חלק מתנאי התקינות והכשרות של הצוואה. רק בעתיד, אחרי שתכתב הצוואה המקבילה ורק אחרי שעושת הצוואה המקבילה תמות והצוואה שלה תוצג לקיום, ניתן יהיה לקבוע אם יש בעיה.

  27 ביוני 2014
  • 27 ביוני 2014

   כנראה לא הסברתי טוב

   לכאורה תקינות הצוואה הראשונה ,של הבעל שמת, תעמוד למבחן כבר עם בקשה לצו קיומה, בטרם בת הזוג השני נפטרה או/ו כתבה את הצוואה המקבילה. הלא כן?
   כלומר בן זוג אחד כתב את חלקו והוא בלבד נפטר לפני שבת זוגתו רשמה את חלקה ובטרם נפטרה, והיא עדיין חיה.. השאלה האם הצוואה הראשונה -היחידה שתוגש לצו קיום-כשרה? האם למשל הרשם למשל יתעקש למשל לראות את הצוואה ההדדית?

   27 ביוני 2014
   • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 29 ביוני 2014

    הדדיות של צוואות

    כבר כתבתי: הדדיות איננה נבחנת בעת שיתבקש קיום הצוואה הראשונה. "כשרות" של צוואה נבחנת לפי צורתה החיצונית ועמידתה בדרישות החוק. "הדדיות" איננה תנאי לכשירות של צוואה. לדעתי אין לרשם זכות "להתעקש לראות" הצוואה השניה. אין לאף אדם זכות לדרוש ולראות צוואה שעשה אדם אחר כל עוד האחר בחיים. לדעתי אף רשם לא יבקש זאת.

    29 ביוני 2014
forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?