חלוקת רכוש בין אחים כשאין צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • שרון

  נשלח ע"ישרון 15:00, 24 ביולי 2014

  שלום לפני כעשרים שנה אמא שלנו קנתה ביחד עם אח שלנו דירה והתחלקו במחיר שלה חצי האח וחצי האמא... ואמא גרה בה עד שניפטרה (מעל עשר שנים) לאחר מכן האבא גר עד שניפטר חשוב לציין שהדירה רשומה במינהל על שם האח שלנו בלבד והיום האח רוצה למכור אותה וטוען שכל התמורה שיקבל שייכת לו ...האם לנו מגיע חלק ממכירת הדירה בגלל העובדה שהאם שילמה מכספה האישי בקניית הדירה.? תודה רבה רבה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  18:13, 24 ביולי 2014

  הענין אינו ניתן לפתרון במסגרת זאת. יש שאלות שצריך לברר. למשל - שאלות אלו: האם האמא קנתה או רק היוותה לאח כסף לרכישת הדירה? האם חוזה הרכישה היה בשמות האם והאח יחד? האם כך דווחה העסקה למיסוי מקרקעין? מדוע רק שמו של האח מופיע בתיקי המינהל (אגב - האם הדבר נבדק בפועל ? אולי יש טעות במינהל?)? האם ייתכן שאמא נתנה את חלקה בדירה במתנה לאותו אח? האם אמא נתנה את חלקה בדירה במתנה לאח שלכם?

  תגובה
 • 18:57, 24 ביולי 2014

  האם לאור זאת שיש הרבה ספקות נוכל לפנות לעו"ד (של האח שאמור לבצע את מכירת הדירה) ולדרוש ממנו לברר את כל הספקות עם האח היות ורק הוא (האח) יודע את האמת כולה האם לא חלה חובת בדיקה של העו"ד את המקרה (במיוחד לאחר פניית האחים אליו וידועו בפרטים)
  תודה

  תגובה
 • 06:10, 25 ביולי 2014

  מה ברירת המחדל בקביעה לגבי החלק הכספי של האם בקניית הדירה כאשר לא ידוע כלום בעניין? היות והאם נפטרה והאח קרוב לוודאי ש"ימשוך לכיוון שלו" (שזה בעצם מה שקורה במקרה שלנו)

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  13:54, 25 ביולי 2014

  ראשית - אם עורך הדין נשכר לייצג את האח, אין זה מתפקידו לבדוק עבורכם דברים. שנית - אם נשכר לטפל במכירת הנכס, ואין צורך לבצע חישוב מס בגלל פטור, הרי שבדיקה כמבוקש איננה חלק מתחום תפקידו.
  כיורשים של אמכם, ייתכן ותוכלו לקבל מידע לגבי הרכישה המקורית במשרד מיסוי מקרקעין בתחומו הנכס נמצא וייתכן שגם תוכלו לקבל מידע כזה במשרד המחוזי של רשות מקרקעי ישראל. בהעדר מידע לחלוטין, ואם יש לכם טענה שמגיעה לכם זכות בדירה מכח ירושת האם, ואחיכם מכחיש הכל, המקום לברר זאת הוא בית המשפט למשפחה.

  תגובה
 • 14:38, 25 ביולי 2014

  ושאלה אחרונה:
  מיד לאחר הרכישה האם גרה בבית כ 7 שנים עד יום מותה והאב המשיך עוד 7 שנים עד יום מותו כך ש14 שנים ההורים גרו בדירה (ללא הסכם שכירות) האם עובדה זו מקנה להם חזקה מסויימת על הדירה באופן שיש מקום לחלוקתה בירושה?

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.