חלק מירושה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רמי

  נשלח ע"ירמי 23:19, 6 בספטמבר 2014

  דירה שהייתה שייכת לאבי (3/4 חלק) וכן שמינית שלי ושמינית של אחי, מכח צו ירושה של אמי ז"ל. אבי אפשר לי להתגורר בדירה לאחר שהתחתן ועזב את הבית, ואני המשכתי להתגורר בדירה. לאחר מכן הכרתי את זוגתי, הבאנו ילדה והתגוררנו בבית 10 שנים ללא דמי שכירות. לאחר 10 שנים, רכשנו לנו בית משלנו ועזבנו את הנכס המדובר. הנכס היה ריק מספר חודשים ואז אבי מכר אותו ונתן לי ולכל אחד מחמשת אחיי סכום כסף מסוים (הנמוך משווי 1/8 הדירה), אותו הפקדתי לחשבון המשותף. כעת אני נפרד מזוגתי (עדיין לא גרושים אך יש מועד קרע), שאלתי היא האם על פי חוק מגיע לה לקבל (אם היא תדרוש) את מחצית שווי 1/8 הבית (בניכוי הכסף שאבי נתן לי לאחר מכירת הבית) שהיה לי מהירושה ואשר טרם קיבלתי (וגם לא אחיי) מאבי ?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  14:19, 7 בספטמבר 2014

  תשובה כללית - בעקרון כספים שמקורם בירושה או במתנה אינם חלק מרכוש משותף של בני זוג. אבל בן זוג יכול בהתנהגות להפוך כספים כאלה לרכוש משותף. למשל בהפקדתם לחשבון בנק משותף. חשובה לענין גם עמדתו של המעניק, האב. אבל בכל רוע שכזה יש פנים שונים ויש השלכות לעובדות שונות שלא ניתן לבררן במסגרת של פורום כזה. לכן ראוי לפנות ליעוץ.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.