מוטב (נהנה) - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ר

  נשלח ע"יר 09:17, 7 באוקטובר 2014

  שלום שוב , אנסח את שאלתי שוב . מאחר והיתגבשה הזכות של האח שניפטר( ליפני עשר שנים) ופטירתה של האחות ליפני שנה , מיתקיימת ומיתגבשת הזכות עבור עיזבונו ( כמוטב בפוליסת הביטוח של אחותו). האים ישנו קשר מקיש בין צוואתו שבו ציין כי כספי עיזבונו בביטוח החיים שלו אישית ,ווכונתי לביטוח חיים שהוא עשה עבור עצמו , לבין עיזבונו כרגע שהיתגבש עים היסתלקותה של האחות ובו רשמה אותו כמוטב בביטוח החיים שלה . רשימת יורשים בצוואה אינה משפיעה כלל וכלל על מוטבים נהנים בביטוח חיים . אנו חמישה מוטבים וכפי שציינתי , אח אחד ניפטר. שאלה ? מי הם המוטבים הזכאים לעיזבונו ( הוא לא היה נשוי ואין לו ילדים). ומדוע דורשת חברת הביטוח את צוואתו , וצו ירושה , כניראה של האחות שאין עדיין צו שכזה . ובמידה ונידרש על מה יש להוציא צו ירושה ?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  20:47, 7 באוקטובר 2014

  עניתי לך בברור למטה. אסביר לך שוב אם המנוח לא השאיר הוראות מיוחדות לחברת הביטוח כיצד לפעול לפי המצב המיוחד שלכם יש לבדוק האם חוזה הביטוח קובע פתרון למצב מיוחד זה. בהעדר הוראות בחוזה הביטוח חברת הביטוח מנסה לוודא מי היורשים של המנוח ולשלם להם בלבד. ואם אחד מהם נפטר אחריו עליה לוודא מי היורשים של אותו נפטר מאוחר יותר. לפי חוק הירושה המסמך היחיד המכריז רשמית את יורשיו של אדם הוא צו קיום צוואה ובהעדרו - צו ירושה. אם לא תספק להם צו קיום וצו יורשה לאחות חברת הביטוח אינה חייבת לשלם את חלקו של אותו יורש שנפטר.

  תגובה
 • 21:47, 7 באוקטובר 2014

  תודה רבה לך וחג שמח.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.