צוואה של בני זוג - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רוני

  נשלח ע"ירוני 13:07, 10 בנובמבר 2014

  אני ואשתי מעוניינים לכתוב שתי צוואות נפרדות. כל צוואה תהיה על בסיס אותו ניסוח, עם שינויי שמות המוטבים, כאשר אני המוטב הראשי בצוואתה של אשתי, והיא המוטבת הראשית בצוואתי. כל צווואה תיחתם בפני שני עדים שונים. 1. האם יהיה פגם בכך ששתי הצוואות דומות מאוד (אפילו זהות במרבית הסעיפים) בניסוחן עם שינויי שמות המוטבים כפי שציינתי. 2. האם יש מניעה מכך שהפקדת הצוואות אצל הרשם לענייני ירושה תיעשה באותו יום, אחת אחרי השניה (פיזית כל אחד מאיתנו יפקיד את צוואתו). 3. אם נחליט בסופו של דבר על צוואה הדדית, האם סעיפים בה יכולים להיות מנוסחים באופן שרלוונטי לבן זוג אחד בלבד (למשל לגבי כספים שקיבל בן הזוג מהוריו) וסעיפים אלה לא דורשים שום דבר מבן הזוג השני? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  14:28, 10 בנובמבר 2014

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  16:50, 10 בנובמבר 2014

  נפלה טעות בתשובה הקודמת.

  ראשית שים לב שעשיית צוואה בדרך שתארת פרושה שתהיה ביניכם צוואה הדדית, אפילו לא תכתיר אותה בכינוי זה. אין זה "פגם" בצוואות אלא סוג מסויים של צוואות שיש לו תוצאות משפטיות מסויימות.

  אתם יכולים להפקיד הצוואות בו זמנית או בנפרד. אופן ההפקדה אינו משנה את סיווג הצוואות.

  אין מניעה בצוואה הדדית לכלול גם הוראות שונות לגבי יורשים שונים. הדדיות אין פרושה בהכרח זהות בהוראות הצוואה.

  תגובה
 • 18:12, 10 בנובמבר 2014

  תודה רבה

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.