• משה

  נשלח ע"ימשה 01:37, 23 בנובמבר 2014

  הגשתי תביעה בה ביקשנו סעד הצהרתי שיצהיר כי יורש עפ"י צוואה זכאי לכספי פוליסות הביטוח של הנפטר ולא המוטב. ובתביעה ביקשנו גם צו עשה שיורה לחברת הביטוח להעביר את הכספים ליורש. עוה"ד של המוטב טוען שלא ניתן במסגרת אותה תביעה לבקש גם את הסעד ההצהרתי וגם את הצו עשה ומבקש בגלל זה מחיקה על הסף של התביעה. האם זה אכן כך? והאם ניתן במסגרת אותה תביעה לבקש גם סעד הצהרתי וגם צו עשה?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  08:06, 23 בנובמבר 2014

  זאת שאלה מתחום סדרי הדין האזרחי! התשובה שלמטה היא עקרונית ואינה מתייחסת דבר לענין המסויים שלך שלגביו איני יודע את כל הפרטים. בכל תביעה לכספים בית משפט צריך ראשית לקבוע האם קיימת זכות לקבל אותם כספים. תביעה לסעד הצהרתי פרושה שאדם מבקש מבית המשפט שיכריז על המצב המשפטי בענין מסויים. בעקרון תביעה לסעד הצהרתי מוגשת כאשר לא ניתן לקבל צו מעשי (= צו המורה לעשות משהו או להמנע ממשהו), או שדי בהצהרה כדי לפתור מצב. לדעתי, כאשר אתה מבקש לקבל צו המורה לחברת ביטוח להעביר כסף לאדם שאיננו המוטב, תביעה לסעד הצהרתי מיותרת לחלוטין. מום שממילא כדי לתת הוראה לחברת ביטוח לשלם, בית המשפט צריך באותו דיון משפטי לברר האם אותו אדם זכאי לכספים אלה. פסק הדין שיינתן בתביעה לצו גם יכלול בתוכו קביעה בדבר זכותו או העדר זכותו של אותו אדם לקבל את הכסף.לכן נראה שהתביעה לסעד הצהרתי מיותרת.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.