פחד מהאח הגדול ... - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • כפיר

  נשלח ע"יכפיר 07:48, 22 בינואר 2015

  שלום, האם יש פתרון משפטי למצב העגום הבא: אח בכור עשיר ואדיש, מעכב את חלוקת העיזבון ( נזיל+דירות) לאחיו ואחיותיו כבר שנתיים לאחר מות המצווים. הם משקשקים מפחד ממנו ונמנעים אפילו מלדבר איתו בעניין. הוא בסך הכל בעל חשבון עו"ש של המצווים מתוקף סעיף סטנדרטי של אריכות ימים מטעם הבנק. הוא אחראי על העיזבון רק מטעמי "כבוד" של האח הבכור. אין לו שום מינוי חוקי או משהו כזה. בנתיים נוצר מצב שבגלל אדישותו הוא ממזער את כספי העיזבון ולא ממקסם אותם , והם אוכלים להם את הלב , אבל הפחד מהתגובה הנזעמת שלו והערעור על מעמדו ושיקול דעתו, פשוט משתק אותם. מי חוץ מהם יש לו מעמד משפטי להעמיד אותו במקום ולדרוש שהצדק יראה וגם יעשה כבר ?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  13:15, 23 בינואר 2015

  בעקרון גם נושה של המנוח יכול לדרוש תשלום של חובות ולהניע בכך את גלגלי חלוקת העזבון.
  גם כל אחד מן היורשים חלק בדירה יכול להגיש תביעה לפרוק שיתוף. אם כולם מפחדים, יכול מי מהיורשים שיש לו חלק בדירה למכור או להעביר את חלקו בדירה לאדם אחר שאינו מפחד. אותו אדם אחר יוכל להגיש תביעה לפרוק השיתוף בדירות. כשיתבצע פרוק השיתוף, ייאלץ האח השליט להתמודד עם החוק שמחייב את מכירת הדירות ואת חלוקת התמורה לכל אחד ואחד מהיורשים.

  תגובה
 • 14:39, 23 בינואר 2015


  פתרון יצירתי.
  כלומר, אם עדיין הדירות רשומות בטאבו ע"ש המנוחים- המצווים, יכול יורש מפוחד למכור לבן זוגו את חלקו היחסי וללכת לעו"ד שיעביר את אותו חלק בטאבו ? או שיש פרוצדורה -טכנית קודמת להעברה הזאת ? ואח"כ בן הזוג יגיש תביעה לפירוק שיתוף?
  ( אבל, הרי אם אותו אח גדול ידע שנרקמת כוונה כזאת הוא יכול להוציא צווי מניעה או לעצור את זה בכל דרך משפטית ???)

  תגובה
 • 04:54, 24 בינואר 2015

  לא אין לאח הגדול יכולת לעכב פעולת מכירת חלק למשהו אחר. זה הפתח היחיד. אבל גישה מפוחדת ופעולות בגלל פחד זה מוצא אחר. צריך להתמודד עם הבריון ישירות. בריון הוא פחדן שמפחיד אחרים כי עצמו חי בפחדים. הכי פשוט לדבר ישר ולעניין.זה נהיה פשוט ברגע שרואים הפחד הוא תדמית בראש של המפחד.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  09:27, 25 בינואר 2015

  לאחר פטירת המנוח, יכול יורש למכור או להעביר את חלקו בירושה. הקונה או המקבל יצטרך לנקוט הליך של ירושה כדי שיוכל לממש את מה שרכש מהיורש.

  תגובה
 • 13:21, 27 בינואר 2015

  לאור תשובותיך , האם אחד מהיורשים יכול לתבוע בעתיד הקרוב את האח הגדול על כך שהתנהלותו גרמה למיזעור כספי העיזבון , ובפרט תשלום ארנונה על בית ריק במקום להשכיר אותה במשך למעלה מ24 חודשים) עד לקבלת מחיר מקסימלי?
  או שבעצם השתיקה של היורשים תשמש כהסכמה להתנהלות האח והעילה לתביעת ניזקין בעתיד נופלת ?

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.