נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
דנה

שינוי פרטים טכניים בצוואה "כתובת, בנק וכו'

שלום לעו"ד גדות, נניח שאדם עורך צוואה בתאריך מסויים ושם מזכיר פרטים כגון: מס' חשבון בנק, שם בנק, כתובתו, כתובת ילדיו. אחרי עשר שנים השתנו כמה פרטים :עורך הצוואה עבר דירה ולכן כתובתו השתנתה, הוא העביר את חשבונו לבנק אחר , ילדיו גרים בכתובת אחרת וכיוצ"ב. אחרי עוד עשר שנים נפטר אך השאיר את כל הפרטים בצוואה הראשונה ולא ערך צוואה אחרת עם הפרטים החדשים. שאלתי :האם הצוואה תקפה למרות שכתובתו השתנתה ומספר הבנק שלו שונה והוא לא טרח לשנות בצוואה הקיימת את הפרטים הטכנים החדשים?? תודה.

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

בעקרון - כן. טעויות מסוג אלה נחשבות לטעויות שבית משפט יכול לתקנן (אם צריך - למשל ציון כתובת מגוריו של היורש שמספר הזהות שלו מצוין אינה ענין מהותי לצוואה בדרך כלל. ). טעות בצוואה שנעשתה כדין, אפילו טעות בענין מהותי, אינה פוגמת בתקפה של צוואה

דנה

התכוונתי בשאלתי- לא לטעות טכנית אלא לשינויים בשם הבנק ובכתובת מפאת מעבר דירה. כלומר כאשר אדם שערך צוואה גר בכתובת X ואחרי עשר שנים עבר דירה לכתובת Y אך לא טרח לשנות את הכתובת החדשה בצוואה המקורית ובצוואה נשארה הכתובת הקודמת. כך לגבי החלפת בנק בצוואה המקורית רשם בנק X ולאחר 10 שנים עבר לבנק לבנק Y אך לא טרח לתקן את שם הבנק בצוואה המקורית. לסיכום: האם ניתן להשאיר את הצוואה המקורית ללא שינויים בכתובת, שם בנק, מספר חשבון ועדיין הצוואה תהיה תקפה? ואני מגישה שהשינוי הוא שינוי אמיתי ולא טעות. תודה.

לירון

שלום לדנה סליחה שאני מתערב בשאלתך לעורך הדין, אך בתשובתו הוא ענה בדיוק למה ששאלת. את קראת לזה שינוי, והוא ענה לך והתייחס לעניין במושג טעות, מכיוון שכעת הנתונים הרשומים הם טעות, ביחס לכתובות או פרטי לחשבון הבנק העדכניים. אם עורך הצוואה חי וכשיר לכתיבת צוואה הוא יכול לתקן ואז אין בכלל בעיה. גם אם לא, כתב עורך הדין שבית המשפט יכול לתקן טעויות אלה והצוואה תקפה.

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

בכל מקרה - אם המצווה כשיר ואם המצווה מסוגל לכך, מומלץ לעדכן הצוואה, לעדכן כל פרט ובכלל להתאים את הצוואה למציאות העדכנית. צוואה היא מסמך חשוב שראוי לעדכנו מעת לעת. אין לסמוך על כך שבית משפט או רשם לענייני ירושה יתקן או יסכים לתקן טעויות ואי התאמות.

דנה

תודה לגבי תשובותיכם. נשאלת השאלה איך מתקנים צוואה? האם יש לכתוב צוואה חדשה עם הפרטים הנכונים והתקפים? ולכן גם כל הפרוצדורה עולה כסף ? או שמספיק לכתוב בכתב יד נספח נוי לצוואה קיימת ובו לציין שיש שינוי בפרטים אלה ואלה ולציין מה השינויים ?.

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

בנסיבות שתארת אני ממליץ על עריכת הצוואה מחדש. העלות אינה אמורה להיות גבוהה אם כל המבוקש הוא רק שינוי הפרטים. אבל זאת הזדמנות לבחון את כל הצוואה מחדש ולראות האם לאור שינויים במשפחה, בעובדות החיים ובחוקים שונים אין זה ראוי להכניס גם שינויים מהותיים בצוואה.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום צוואות וירושות