שינוי צוואה הדדית לאחר מות בן הזוג - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ענת

  נשלח ע"יענת 19:29, 10 בפברואר 2015

  בחוק הירושה כתוב שלאחר מות בן הזוג הראשון - 1. בן הזוג השני יכול לשנות את הצוואה, במידה וטרם חולק העיזבון - אם הוא מוותר על חלקו שלא לטובתו, לטובת ילדו או לטובת אחיו של המוריש. שאלתי היא - מה הכוונה "מסתלק שלא לטובתו........המוריש"? ומי כן יקבל את הירושה? האם תחולק ע"פ חוק (כי בן הזוג ע"פ חוק כן אמור לקבל חלק כלשהו)? 2. במידה וכן חולק העיזבון - הוא יוכל לשנות רק אם יחזיר את כל מה שקיבל חזרה לעיזבון - ושאלתי היא - ומה נעשה אז עם העיזבון - האם הוא מחולק ליורשים החוקיים? אז חצי ממנו חוזר לבן הזוג שהיה מקבל ע"פ חוק חצי מהעיזבון

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  19:17, 11 בפברואר 2015

  1) הסעיף אינו קובע שתוצאת ביטול של הצוואה ההדדית (לפני חלוקת עזבון) היא שצוואת הנפטר תתבטל (שאז אכן יורש בן הזוג). הוא קובע שבן הזוג שמבקש לבטל יסתלק לגמרי מהירושה, כלומר לא ייהנה ממנה כלל. שאר היורשים לפי אותה צוואה יוכלו להנות ממנה.

  2) התשובה דומה לקודמת: הצוואה של הנפטר אינה מתבטלת. נקבע מנגנון שנועד למנוע הנאה כספית מבן הזוג המבטל. שאר היורשים לפי הצוואה יירשו. אולם חלקיהם בעזבון יהיו גדולים יותר בשל ההשבה מבן הזוג שבחיים.

  תגובה
 • 07:23, 12 בפברואר 2015

  תודה על התשובה. לפיכך יש לי שתי שאלות נוספות ברשותך,
  אנו רוצים לערוך צוואה הדדית שאומרת שבן הזוג הוא היורש היחיד וכאשר ילד לעולמו גם הוא הירושה תתחלק שווה בשווה בין הילדים שלנו.
  1. במקרה שבן הזוג הנותר ירצה לשנות את הצוואה יצטרך להתסתלק ממנה או להשיב את הכספים לעיזבון. אם הוא היורש היחיד - לאן ילכו כספים ורכוש אלו? האם לילדים שהוגדרו כיורשים של הכסף לאחר מותו?
  2. האם ניתן להגדיר בצוואה הדדית הנ"ל שבמידה ויוולדו לבן הזוג שנשאר בחיים ילדים נוספים הוא יוכל לשנות את הצוואה ולחלק את הרכוש בין כל ילדיו? (אנו מוכנים שילדים חדשים שיוולדו ירשו אותו, אך המטרה היא שלא יקרה מצב שבן זוג חדש ירש אותו).
  כלומר לאפשר שינוי צוואה (מבלי להשיב כספים) - אבל בצורה מגבילה.
  ואם כן - האם יצטרך לכתוב צוואה חדשה או נספח לצוואה ההדדית ?

  תודה
  תודה, ענת

  תגובה
 • 13:44, 15 בפברואר 2015

  בהסכמה אפשר לכתוב כל הוראה בצוואה הדדית. בהסכמה אפשר להתיר שינויים כאלה ואחרים בצוואה ההדדית.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.