• 17 בפברואר 2015

דין מתנות וצוואות שנמצאו לאחר פטירת האב

. אנו 4 אחים אשר רק אני הייתי בקשר עם אבי המנוח בזמן שיתר אחי רק מיררו לו את החיים,בקושי דיברו וראו אותו ,וכו".
    2 במהלך השנים היות והיתי בקשר צמוד,אוהב ודואג עם אבי, קיבלתי גם מתנות כספיות מידי פעם ואף סכום כסף חד פעמי גדול כמתנה, כ 9 חודשים לפני הארוע המוחי הקשה אשר אבי קיבל.
    אבי היה כשיר למעט מחלות זיקנה ולא הוגש מעולם בקשת אפוטרטפוס אליו,לפני שקיבל את הארוע המוחי.
    3.כעבור כשנה אבי נפטר. שנה בה פעלתי להעברתו למוסד מתאים,תשלומים,פינוי דירתו ותכולתה ועוד ועוד, לבדי.
    4 לאחר הפטירה מצאתי במסמכיו 2 צוואות אשר תאריכן מלפני כ 3 שנים בערך , בכתב ידו, מקוריות,מפורטות אשר מצוות את כל רכושו, אלי בלבד.
    לאבי היתה צוואה מלפני כ 10 שנים אשר עשה אצל עו"ד עם עדים.

שאלותיי הם:
    1. האם יש צוואות אלו ניתנות למימוש ואיך? והאם נכון וכדאי לממשם?
    2. האם יתר האחים יכולים לדרוש את המתנות גם הכספיות אשר אבי נתן לי בחייו, לפני קרות הארוע המוחי?
    תודה.
    דויד

17 בפברואר 2015
  • 21 בפברואר 2015

אם אביך עשה צוואה עם עדים אצל עורך דין לפני 10 שנים יטענו האחים שהבין וידע שיש כזו וצוואה עושים אצל עורך דין כי כבר עשה . היה בכושר מנטלי כאשר כתב צוואה בכתב יד! לפני 3 שניים לך. למה לא ביקש לעשות צוואה חדשה אפילו אצל עורך דין אחר? למה הוא לא התייעץ איתך? אם רצה להוריש לך את הכל?

21 בפברואר 2015
    • 24 בפברואר 2015

את כל השאלות שאתה שואל צריך להפנות למנוח. אני מתאר שהיה לו את השיקולים והסיבות שלו. זכותו של כל אדם לעשות צוואה חדשה בכל זמן ובדרך שיחפוץ לעשותה. הוא לא צריך להתיעץ וגם לא לספר זאת לאף אחד בחייו.

24 בפברואר 2015
  • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 17 בפברואר 2015

צוואה בכתב יד ניתנת לקיום כמו כל צוואה אחרת שנעשתה כדין.

יכול יורש לטעון להשבת כספים לעזבון, אולם יצטרך להתמודד עם השאלה של חופש הרצון של האב בעת שנתן את המתנות הללו.

17 בפברואר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?