החופש לצוות - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • לירון

  נשלח ע"ילירון 10:33, 18 בפברואר 2015

  מצד אחד קיים העיקרון של חופש הציווי. מצד שני, בצוואה הדדית, יש התייחסות למצב שבו צד אחד רוצה לשנות, מה עליו לעשות בחייו של בן הזוג השני, או במותו (הודעה בכתב, ולמצב השני להחזיר את שקיבל). בסיטואציה בה בן זוג לא יורש בכלל מסיבות שונות, בעצם עומדת לו הזכות לשנות את צוואתו גם לאחר מות השני. הבנתי נכון? האם קיימת דרך כלשהי להגביל זאת, למרות שלא יירש כלום?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  20:05, 18 בפברואר 2015

  החופש לצוות הוא עקרון על. הסעיף העוסק בצוואה הדדית אינו מונע שינוי צוואה. הסעיף בחוק יוצר תוצאה אוטומטית לשינוי צוואה - אבל זה איננו "עונש" אלא אמצעי להבטחת קיומה של ההדדיות. חופש הרצון של כל צד לצוואה הדדית נשמר. לכל צד לצוואה הדדית נשמרת הזכות לבחור בין קיומה של ההדדיות לבין בחירה בצוואה אחרת.
  אי אפשר למנוע את חופש הרצון. אפשר בצוואה לכלול הוראות לגבי תוצאה של פגיעה בהדדיות.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.