סייגים בצוואה הדדית - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • תומר

  נשלח ע"יתומר 20:50, 2 במרץ 2015

  שלום, להורי יש 2 דירות: אחת שרשומה על שניהם (והם מתגוררים בה) ודירה שניה של אבי ורשומה על על שמו, ומשמשת להשכרה. האם זה קביל לרשום בצוואה הדדית סעיף האומר שהדירה שרשומה על האב תורש לילדים ביום לכתו, ורק סעיף זה יהיה חריג משאר הצוואה ההדית ? האם זו דרך נכונה לעשות זאת אחרת ? ושאלה נוספת לגבי החוק המאפשר ביטול צוואה הדדית: מה כוונת החוק שניתן לבטל צוואה הדדית בתנאי שחלקו יוחזר ויחולק בין היורשים? על מה מדבר החוק ? אם זו דירה איך ניתן להחזיר ? ומה לגבי כספים וקופות ואו רכוש - איך ניתן לחלק ? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  10:45, 3 במרץ 2015

  בצוואה הדדית אפשר לרשום כל הוראה וכל תנאי כמו בכל צוואה רגילה. אם התנאי אינו בלתי חוקי - התנאי יכובד ויקויים, גם אם אינו נוח למי מהיורשים.

  כוונת החוק היא שבמצב בו מי שעשה צוואה הדדית ולאחר מות "השותף" (מי שעשה את הצוואה ההדדית שכנגד) מבטל את צוואתו, יש לחזור אחורה מבחינה משפטית למצב שלאחר הפטירה ואז יחול החוק. לגבי נכסים שכבר עברו ואי אפשר להחזירם נוצרת זכות לקבלת השבה כספית.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.