דינם של נכסים של הנפטר בהקשר למשפחתו במידה ולא הוכנה צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • מורן

  נשלח ע"ימורן 00:16, 3 במרץ 2015

  מה קורה במצב מצער בו נפטר /ת בן / בת משפחה ולא הוכנה צוואה מבעוד מועד? - מה הדין לגבי נכסיהם של הנפטר / ת, בעיקר נכסים פיננסיים, כדוגמת: חשבונות בנק שקלי ומט"ח, קרנות התשלמות, קופות גמל, קרנות ואפיקי חיסכון כאלה ואחרים, ביטוחי חיים, ביטוחים פרטיים, סיעודיים וכד' וכן נכסים כספיים כגון פנסיה למשל ? - מה על בני המשפחה לעשות ובאילו צעדים לנקוט על מנת להבין כיצד לנהל את הנכסים שהשאיר אחריו הנפטר / ת זמן קצר לאחר אירוע הפטירה ? - האם במצב כזה, הבנק בו התנהל חשבונו של הנפטר / ת יקפיא את החשבונות, יחסום אותם, ימנע גישה אליהם בשל המצב החדש או כל פעולה אחרת שאמור או עשוי לנקוט הבנק ? אותה שאלה לגבי הארגונים האחרים בהם מחזיקים נפטרים נכסים ופורטו לעיל ? (כגון: קרנות, קופות, ביטוחים, חסכונות וכד') ? תודה מראש על המענה, תשומת הלב וההתייחסות.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  10:49, 3 במרץ 2015

  1) חל חוק הירושה.

  2) כל הנכסים כפופים להורשה לפי חוק למעט כספי פנסיה וביטוח חיים. אלה יעברו למוטבים הרשומים אצל החברה שמנהלת אותם כספי פנסיה או חברת הביטוח.

  3) בדיוק כמו ניהל נכסיו של אדם חי: או שהיורשים נהלו בעצמם, או שיבקשו מינוי מנהל עזבון שינהל את נכסי המנוח עבורם עד שיחולקו בין כל היורשים.

  4) בעקרון - כן. עד להכרזת היורשים או מינוי מנהל עזבון הבנק אמור למנוע כל פעולה בחשבונות.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.