צוואה וחוב ארנונה ע"ש אבי המנוח - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ניקה

  נשלח ע"יניקה 15:16, 8 במרץ 2015

  שלום, אשמח לקבל את עזרתכם. אבי נפטר בתאריך 9.3.2012. דרך אתר לאיתור קרנות פנסיה\ביטוח מצאתי שיש קופת גמל ברשותו עם פיצויי פיטורין. כדי למשוך את הכספים נדרשתי להוציא צו ירושה מעו"ד. הוצאתי, וקיבלתי את הסכום. לפני כמה חודשים קיבלתי מעירית חיפה דרישה לתשלום ארנונה ע"ש אבי על חוב מהתאריכים 1.9.2011 - 31.8.2012. 7 חודשים לאחר פטירתו ע"ס 1600 ש"ח. שוחחתי עם נציג ושלחתי להם תעודת פטירה והצהרה שלא קיבלתי עיזבון בפטירתו. לא הייתי איתו בקשר, אין לו נכסים או כספים חוץ מקופת הגמל שהבנתי שאינה נכללת בעיזבון. האם אני צודקת בטענה זו? לאחר שיחתי מולם, קיבלתי שוב ושוב מכתבים חוזרים לתשלום החוב בגלל שאני רשומה בתור היורשת שלו. קראתי קצת בפורומים והבנתי שחובות עוברים בירושה עד גובה העיזבון. האם אני חייבת לשלם את האנונה? האם הם יכולים לעקל את חשבונותיי בגלל שאני מסרבת לשלם את החוב? (אני בת 24, סטודנטית, ואין לי את האפשרות לשלם את החוב)

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  20:20, 8 במרץ 2015

  נראה שאת צודקת חלקית בטענתך, שכן לפי סעיף 147 לחוק כספים בקופות גמל אינם בכלל העזבון, אלא אם אביך השאיר הוראה אחרת, או אם היתה הוראה אחרת בתקנון הקופה שקבעה שבמצב שלך ושל אביך רק היורשים לפי חוק יירשו.
  בכל מקרה, משהוצא צו ירושה הרי שאת יורשת של המנוח וחבה בחובותיו אך לא יותר מסכום מה שקבלת בירושה.
  ובחזרה למעלה: אם קבלת את הכספים לא מכח מעמדך כיורשת וכיורשת זכית באפס כסף הרי שזה גבול חבותך. אם זכית בכספי הפיצויים מכח היותך יורשת של אביך, את בבעיה וצריכה לשלם את החוב.
  יש בכל רשות מקומית ועדה חריגים לגבי תשלומי ארנונה. נסי לפנות אליהם. אולי יתחשבו במצבך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.