כילוי העיזבון במקרה של יורש אחר יורש - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • גלעד

  נשלח ע"יגלעד 11:01, 2 ביוני 2015

  האם במקרה של יורש אחר יורש היורש כאשר מדובר ברכוש משותף של שני בני זוג. הבעל נפטר והאישה היא היורש הראשון ושלושת הילדים הם היורשים השניים בתור אחריה. האם האישה לצורך העניין יכולה באופן עקרוני לכלות כמעט את כל הרכוש שהיה לה לחלוטין . האם היא יכולה לכלות 90% מהרכוש שהיה לה ? למשל היה לה עשרה מיליונים במשותף עם בעלה האם היא יכולה לבזבז מיליונים על גבי מיליונים בטיולים לחו"ל ולהישאר רק עם מיליון שח מתוך עשרה מיליון. או שעליה להשאיר בנכסים לפחות חצי מהעיזבון (את החלק המקורי של בעלה בעיזבון)למשל חמישה מיליון. והאם לאחר שהיא כילתה 90% מהכסף שנותר להם האם מתוך ה-10% שנותר היא עדיין שולטת על חצי ממנו (כלומר מתוך 1 מיליון שנשארו לה שהיא לא כילתה היא יכולה להוריש חצי מיליון שח איך שבא לה ולא לפי צוואת בעלה) האם האישה יכולה להוריש את חמישים אחוז מהרכוש שנותר לה לאחר הכילוי בשונה מהצוואה של בעלה? אני מבקש תשובה כללית עקרונית למקרה כללי של כדי להבין ממך את הקווים הכללים של מה המשמעות של יורש אחר יורש וכילוי העיזבון.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  19:40, 2 ביוני 2015

  שאלת מספר שאלות והתשובות העקרוניות הן: אם לא נקבע במפורש אחרת בצוואה, יכול היורש הראשון לעשות כרצונו במה שקבל מן המוריש. וכלל זה יחול על כל מה שקבל היורש הראשון. היורש הראשון איננו יכול להוריש באופן שונה ממה שמוכתב בצוואה לפיה ירש.

  תגובה
 • 19:59, 2 ביוני 2015

  האם עדיין אם בעל ביקש להוריש מהיורש הראשון להוריש שליש לכל אחד משלושת הילדים. האם האישה יכולה את 50% מהרכוש שנשאר לה להוריש אותו אחרת ממה שציוה הבעל, את החלק שכביכול היה שייך לה מלכתחילה בלי קשר לבעל אלא מתוקף היתה מחזיקה בחמישים אחוז מהרכוש המשותף להוריש באופן אחר??

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  09:21, 3 ביוני 2015

  אדם יכול לצוות את רכושו ולתת הוראות לגבי רכושו בלבד. אם יש רכוש משותף, השותף הנשאר בחיים יכול לעשות כרצונו בחלק שלו שברכוש.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.