מתנה של דירה אחת מאימי לאחי בעודה בחיים - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אברהם

  נשלח ע"יאברהם 08:25, 5 ביוני 2015

  אבי ואמי חלקו רכוש של 3 דירות השוות פחות או יותר אותו הדבר.מבחינה רעיונית לאבי הייתה דירה וחצי ולאימי הייתה דירה וחצי אבי השאיר בצוואת יורש אחרי יורש את כל רכושו לאימי ולאחר אריכות ימיה של אימי שעדיין חיה השאיר שליש לכל ילד. קרי חצי דירה לכל ילד ויחד אחת וחצי דירות שהיו רעיונית בבעלותו. אמי לקחה את צוואת אבי והעבירה על שמה את מחצית הרכוש שהותיר לה אבי המנוח קרי העבירה על שמה דירה וחצי שהיו רשומות על שמו מבחינה רעיונית ושהוא הותיר לה בצוואה, נוסף לדירה וחצי שהיו על שמה. יחד כיום רשומים על שם אימי 3 דירות: דירה וחצי שלה ודירה וחצי שירשה מאבי המנוח. כיום לצערי החליטה אמי להעביר לאחי במתנה בעודה בחיים דירה אחת . ועכשיו נותרנו עם שתי דירות. ברצוני לשאול מה לגבי הרכוש שאנחנו אמורים לקבל מהאבא ?? אם היה לאבי בבעלותו לפני מותו (מבחינה רעיונית) דירה וחצי האם זה אומר שאנחנו שלושת הילדים נקבל שליש מדירה וחצי (קרי חצי דירה בכל מקרה) גם עם לאימי נותרו עכשיו שתי דירות בלבד.. או שלמעשה בעקבות המתנה של אימי לאחי החלק שלנו יצמצם ונתחלק שלושתינו רק בדירה אחת שנותרה כעת בבעלותו של אבי ז"ל ונקבל שלושתינו רק שליש דירה במקום חצי דירה כי הרכוש לאימי הצטמצם בעקבות המתנה. אינני יודעת בודאות האם אימי הצליחה להעבירה על שמה את החלק של אבי בצוואת היורש אחר יורש שהוא הותיר על שמה או שהדירות עדיין רשומות על שמו של אבי בשותפות עם אימי מתוקף הלכת השיתוף. האם זה משנה??

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  13:26, 7 ביוני 2015

  אם לאמך היתה דירה משלה בלבד והיא העבירה אותה דירה שלה במתנה לאח שלך, הרי זאת זכותה ואין זה עניינך.

  לגבי האפשרות להעביר דירה שהית קודם לכן של אביך - יש לבחון את הצוואה עצמה לגבי איסור או הגבלה על העברת זכויות בדירות אלו. שהיו של אביך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.