ביטול או שינוי צוואה קיימת לאחר פטירת אחד הצדדים - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • מיכי

  נשלח ע"ימיכי 07:13, 25 ביוני 2015

  אימי לה שלושה ילדים התחתנה עם גבר אחר, גם לו יש שלושה ילדים. 1. הם כתבו צוואה שבמידה ואחד מהם נפטר, האדם השני מקבל את כל הרכוש, ולאחר פטירת בן הזוג - יחולק הרכוש בין 6 הילדים של שני בני הזוג. 2. אימי נפטרה, ובעלה קיבל את כל הרכוש ככתוב בצוואה. 3. האם עכשיו לאחר מותה הוא יכול לכתוב צוואה חדשה, שתבטל את הקודמת ותעביר לילדיו את כל הרכוש במידה וילך לעולמו. 4. מה ניתן לעשות כדי שהצוואה הקיימת תקוים

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  14:59, 26 ביוני 2015

  לפי התאור למעלה מדובר בצוואות הדדיות. אם אלו צוואות הדדיות שנעשו לפני 01/08/20405 הוא כנראה יכול לעשות כרצונו. אם הצוואות ההדדיות נעשו לאחר מכן, עדיין יכול בן הזוג שנותר בחיים לבטל את צוואתו, אבל יש עליו חובות, שהם תנאי להתחמקות מהצוואה ההדדית. כיוון שלפי המתואר הבעל-האלמן יבטל את צוואתו אחרי חלוקת העיזבון (כלומר אחרי שקבל את רכושה של המנוחה), הוא חייב להשיב ליורשי המנוחה לפי חוק (=ילדי המנוחה) את כל מה שירש לפי הצוואה הדדית בפועל, או להשיב את שוויו הכלכלי של מה שירש מן המנוחה. ואם לא יעשה זאת - יש לפנות לבית משפט.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.