סטטוס צוואה הדדית והסכם ממון - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • גלית

  נשלח ע"יגלית 18:09, 7 ביולי 2015

  שלום רב ! לפני שנתיים הורי ערכו צוואה הדדית אחד לשני ולאחר 120 הירושה תעבור לילדים שווה בשווה . אבי נפטר לפני שנה , וכעת לאמי יש בן זוג כחודשיים . שאלתי היא : האם כל הירושה כעת אצל אמי ? האם היא יכולה לעשות כרצונה בכל הרכוש ? למכור ? להעביר למשהו אחר ? מה שמתחשק לה ? ויש אפשרות שלאחר מותה יתכן שלא ישאר כלום . האם הבן זוג יכול לתבוע חלק מהירושה אם היא לא עושה שינוי כל שהוא בצוואה שלה ומשאירה אותו כפי שהוא ? למרות שלאחר חצי שנה הם רוצים לעשות הסכם ממון ? הפחד שלנו נובע שהיא תושפע לשנות את הצוואה על ידו . אייך אפשר לאבטח את אמי ואותנו כמובן מחשש לנוכל ? אני יודעת ששאלתי מאוד מורכבת אך בטח תעזור להרבה אנשים ששואלים את השאלות האלו בין זה צוואה הדדית לבן אם לא . אודה לך על תשובתך , ותודה , גלית .

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  16:43, 8 ביולי 2015

  לפי מה שכתבת אכן אמך ירשה הכל. אם אין הגבלות מפורשות בצוואה הדדית, יכולה אמך לעשות לעשות במה שירשה מאביך כרצונה, אפילו עד בזבוז כל הירושה כולה.

  בן הזוג החדש יכול לתבוע את ירושתו מעזבונה אבל אם יש צוואה בתוקף (כולל אותה צוואה הדדית) הצוואה תגבר. בעקרון הסכם ממון אינו מיועד להוות תחליף צוואה. אם אמך תעשה צוואה חדשה שתסתור את הוראות הצוואה ההדדית, לפי החוק היא תצטרך (או יורשיה החדשים יצטרכו) להשיב לכם או לשלם לכם את מה שקבלה מאביכם.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.