• דנה

  נשלח ע"ידנה 03:20, 14 ביולי 2015

  שלום רב, אבי נפטר לפני כשנתיים וחצי ועד היום לא הוצא צו ירושה. הוא לא הותיר אחריו צוואה, רק נאמרה בעל פה בפני אימי, אחיי ואני כחודש טרם פטירתו. נכתב נוסח של הצוואה שנאמרה אך חלק מהאחים מסרבים לחתום. למיטב הבנתי הוצאת צו ירושה ללא צוואה יוצר חלוקה של מחצית לבת זוג והשאר בין הילדים, לאור כך יש לי כמה שאלות: האם יש סיכוי קלוש למימוש הצוואה שנאמרה בעל פה ללא חתימת כל האחים? באם אני מוציאה צו ירושה ללא צוואה, וחלק מהירושה הינו שטח נרחב שבחלקו גרים מרבית היורשים, כיצד הוא מתחלק? והאם בכדי לבצע בהמשך פעולות בשטח כדוגמת בנייה יהיה צורך בחתימתם של כל היורשים? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:28, 14 ביולי 2015

  צוואה בעל פה אהיא אחת מצורות הצוואה המוכרות בחוק. יש הוראות בחוק הירושה לגבי צוואה בעל פה. אם אתם מאמינים בה, הגישו בקשה לקיום הצוואה בעל פה. אם מי מהיורשים הטבעיים יתנגד ויגיש התנגדות, התיק יועבר לבית המשפט למשפחה. מומלץ שלא לעכב עוד את הענין.

  לגבי ירושה מכח החוק - כל רכוש, כולל קרקע - יתחלק בין היורשים לפי חלקיהם בירושה. התוצאה תהיה שכל היורשים יהיו בעלים במשותף של אותה שטח קרקע ויהיה צורך בהסכמות של לפחות הרוב כדי לבנות. מומלץ יהיה שתגיעו להסכם בין השותפים בקרקע.

  תגובה
 • 12:10, 14 ביולי 2015

  תודה רונן!
  שאלה נוספת- כיצד אני מגישה עצמאית בקשה לקיום צוואה בעל פה (לאחר זמן ממושך ממועד הפטירה)? ואילו מסמכים עליי לצרף?
  תודה

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  19:22, 14 ביולי 2015

  מגישים בקשה רגילה לקיום צוואה. לבקשה יש לצרף תצהירים של כל העדים לצוואה בעל פה . יש לך הוראות מפורטות וטפסים להורדה באתר של הרשם לענייני ירושה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.