• 14 ביולי 2015

צוואה

שלום רב,
    אבי נפטר לפני כשנתיים וחצי ועד היום לא הוצא צו ירושה. הוא לא הותיר אחריו צוואה, רק נאמרה בעל פה בפני אימי, אחיי ואני כחודש טרם פטירתו. נכתב נוסח של הצוואה שנאמרה אך חלק מהאחים מסרבים לחתום.
    למיטב הבנתי הוצאת צו ירושה ללא צוואה יוצר חלוקה של מחצית לבת זוג והשאר בין הילדים, לאור כך יש לי כמה שאלות:
    האם יש סיכוי קלוש למימוש הצוואה שנאמרה בעל פה ללא חתימת כל האחים?
    באם אני מוציאה צו ירושה ללא צוואה, וחלק מהירושה הינו שטח נרחב שבחלקו גרים מרבית היורשים, כיצד הוא מתחלק? והאם בכדי לבצע בהמשך פעולות בשטח כדוגמת בנייה יהיה צורך בחתימתם של כל היורשים?
    תודה

14 ביולי 2015
  • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 14 ביולי 2015

צוואה בעל פה

צוואה בעל פה אהיא אחת מצורות הצוואה המוכרות בחוק. יש הוראות בחוק הירושה לגבי צוואה בעל פה. אם אתם מאמינים בה, הגישו בקשה לקיום הצוואה בעל פה. אם מי מהיורשים הטבעיים יתנגד ויגיש התנגדות, התיק יועבר לבית המשפט למשפחה. מומלץ שלא לעכב עוד את הענין.

לגבי ירושה מכח החוק - כל רכוש, כולל קרקע - יתחלק בין היורשים לפי חלקיהם בירושה. התוצאה תהיה שכל היורשים יהיו בעלים במשותף של אותה שטח קרקע ויהיה צורך בהסכמות של לפחות הרוב כדי לבנות. מומלץ יהיה שתגיעו להסכם בין השותפים בקרקע.

14 ביולי 2015
    • 14 ביולי 2015

צוואה בעל פה

תודה רונן!
      שאלה נוספת- כיצד אני מגישה עצמאית בקשה לקיום צוואה בעל פה (לאחר זמן ממושך ממועד הפטירה)? ואילו מסמכים עליי לצרף?
      תודה

14 ביולי 2015
      • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 14 ביולי 2015

צוואה בעל פה

מגישים בקשה רגילה לקיום צוואה. לבקשה יש לצרף תצהירים של כל העדים לצוואה בעל פה . יש לך הוראות מפורטות וטפסים להורדה באתר של הרשם לענייני ירושה.

14 ביולי 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?