• 23 ביולי 2015

צוואה לאחר צו ירושה

שלום רב,
    אבי נפטר לפני כ15 שנה. הוא היה אלמן במותו.
    העזבון שלו כלל כספים בקרנות וחסכונות ודירת מגורים.
    אנחנו ארבעה אחים ולאחר מותו הפקנו צו ירושה שקבע שכל אחד מקבל רבע.
    בעת מעבר על מסמכים לאחר מותו מצאנו צוואה שהוא כתב בכתב ידו וחתומה על ידו שקבעה שהדירה נשארת לאחות הקטנה.
    את הכספים חילקנו שווה בשווה, בדירה התגוררה אחותנו הקטנה שחיה עם אבינו (הייתה בת 22 במותו) .
    כעת היא נישאה ועזבה את הדירה, את הדירה היא משכירה לדייר ואת הכסף היא שומרת לעצמה.
    אני והאח הבכור לא רוצים חלק בדירה או בהכנסות משכירות שהיא מקבלת מכיוון שאנו מכבדים את החלטת אבינו.
    אח אחד לא מקבל את ההסכם ולטענתו מגיע לו רבע מההכנסות מהנכס והוא אף מעוניין לממש את הנכס.
    האחות טוענת כי הצוואה היא חוקית ונמצאה לאחר שפינתה את הדירה ועשתה סדר במסמכים.
    אנחנו מנסים להשפיע על האח ולקיים את צוואת אבינו, נראה לי שנגיע להסכמה.
    האחות הגדילה לעשות ואמרה שכאשר היא תממש את הנכס היא תחלוק איתנו את הכסף.
    היא מבקשת להעביר על הדירה על שמה ואנו מסכימים לכך.
    מה ההליך המשפטי שעלינו לעשות כעת?
    אם וזה יצטרך להעשות ללא הסכמת האח הסורר, מה ההליך המשפטי במצב כזה? בין מי למי מאיתנו?
    בתודה מראש

23 ביולי 2015
  • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 28 ביולי 2015

צוואה שהתגלתה לאחר צו ירושה

אפשרות אחת (רק אם כולם מסכימים וחותמים) לעשות הסכם יורשים מתאים. אפשרות אחרת - כשאין הסכמה - לפי לשונו הפשוטה של החוק עליכם לבקש קיום לצוואה ולפעול לפי הצוואה. היות והצוואה כלשונה שונה מאוד מהירושה לפי חוק, כל היורשים יהיהו צדדים לכל הליך משפטי.

28 ביולי 2015
    • 29 ביולי 2015

צוואה שהתגלתה לאחר צו ירושה

תודה רבה על התגובה שלך,
      יש לי עוד מספר שאלות בנושא:
      1. בעת החתימה בבית הדין הרבני הוצגה הצוואה, הדיינים הודיעו כי הם אינם עוסקים בחלוקה על פי צוואה כלל. מפאת חוסר זמן ורצון לסגור את ההליך במהירות לא פנינו אל רשם הירושות וביצענו את תהליך קיום הצוואה. האח הסורר אומר שידענו על הצוואה בעת קבלת צו הירושה ולכן בפועל ביטלנו אותה. האם יש אמת בדבריו?
      2. כעת הוא מאיים ליזום מהלך של פירוק שיתוף ולפנות את הדייר שהאחות הכניסה, האם הוא יכול לבצע מהלך כזה באופן חד צדדי? אני מוסיף שהנכס לא הועבר בפועל על פי צו הירושה על שמם של היורשים עדיין (רשום על שם אבא ז"ל)
      3. במידה וכן נגיע למשפט בעת מהלך מימוש הצוואה, האם ניתן לתבוע את ההוצאות המשפטיות (הגבוהות שיהיו) ממי שיציב את ההתנגדויות ויגרום לסחבת משפטית ? או שזה יתבצע בהליך משפטי נפרד?
      בתודה מראש

29 ביולי 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?