צוואה לאחר צו ירושה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • מיכאל

  נשלח ע"ימיכאל 15:23, 23 ביולי 2015

  שלום רב, אבי נפטר לפני כ15 שנה. הוא היה אלמן במותו. העזבון שלו כלל כספים בקרנות וחסכונות ודירת מגורים. אנחנו ארבעה אחים ולאחר מותו הפקנו צו ירושה שקבע שכל אחד מקבל רבע. בעת מעבר על מסמכים לאחר מותו מצאנו צוואה שהוא כתב בכתב ידו וחתומה על ידו שקבעה שהדירה נשארת לאחות הקטנה. את הכספים חילקנו שווה בשווה, בדירה התגוררה אחותנו הקטנה שחיה עם אבינו (הייתה בת 22 במותו) . כעת היא נישאה ועזבה את הדירה, את הדירה היא משכירה לדייר ואת הכסף היא שומרת לעצמה. אני והאח הבכור לא רוצים חלק בדירה או בהכנסות משכירות שהיא מקבלת מכיוון שאנו מכבדים את החלטת אבינו. אח אחד לא מקבל את ההסכם ולטענתו מגיע לו רבע מההכנסות מהנכס והוא אף מעוניין לממש את הנכס. האחות טוענת כי הצוואה היא חוקית ונמצאה לאחר שפינתה את הדירה ועשתה סדר במסמכים. אנחנו מנסים להשפיע על האח ולקיים את צוואת אבינו, נראה לי שנגיע להסכמה. האחות הגדילה לעשות ואמרה שכאשר היא תממש את הנכס היא תחלוק איתנו את הכסף. היא מבקשת להעביר על הדירה על שמה ואנו מסכימים לכך. מה ההליך המשפטי שעלינו לעשות כעת? אם וזה יצטרך להעשות ללא הסכמת האח הסורר, מה ההליך המשפטי במצב כזה? בין מי למי מאיתנו? בתודה מראש

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  14:32, 28 ביולי 2015

  אפשרות אחת (רק אם כולם מסכימים וחותמים) לעשות הסכם יורשים מתאים. אפשרות אחרת - כשאין הסכמה - לפי לשונו הפשוטה של החוק עליכם לבקש קיום לצוואה ולפעול לפי הצוואה. היות והצוואה כלשונה שונה מאוד מהירושה לפי חוק, כל היורשים יהיהו צדדים לכל הליך משפטי.

  תגובה
 • 22:15, 29 ביולי 2015

  תודה רבה על התגובה שלך,
  יש לי עוד מספר שאלות בנושא:
  1. בעת החתימה בבית הדין הרבני הוצגה הצוואה, הדיינים הודיעו כי הם אינם עוסקים בחלוקה על פי צוואה כלל. מפאת חוסר זמן ורצון לסגור את ההליך במהירות לא פנינו אל רשם הירושות וביצענו את תהליך קיום הצוואה. האח הסורר אומר שידענו על הצוואה בעת קבלת צו הירושה ולכן בפועל ביטלנו אותה. האם יש אמת בדבריו?
  2. כעת הוא מאיים ליזום מהלך של פירוק שיתוף ולפנות את הדייר שהאחות הכניסה, האם הוא יכול לבצע מהלך כזה באופן חד צדדי? אני מוסיף שהנכס לא הועבר בפועל על פי צו הירושה על שמם של היורשים עדיין (רשום על שם אבא ז"ל)
  3. במידה וכן נגיע למשפט בעת מהלך מימוש הצוואה, האם ניתן לתבוע את ההוצאות המשפטיות (הגבוהות שיהיו) ממי שיציב את ההתנגדויות ויגרום לסחבת משפטית ? או שזה יתבצע בהליך משפטי נפרד?
  בתודה מראש

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.