האם כתיבת צוואה מחייב גמירות הדעת? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ירון

  נשלח ע"יירון 09:40, 30 באוגוסט 2015

  איך אני יכול לערער את היסוד של גמירות דעת אצל מצווה בן 90

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  19:53, 30 באוגוסט 2015

  "גמירות דעת" היא מונח משפטי שמשמעותו היא כי אדם עושה מעשה עם השלכה משפטית, או יוצר מסמך משפטי, כשהוא מודע לחלוטין לתוצאה המשפטית של המעשה או המסמך ושלם אתה.

  בצוואה אדם מעביר ומקנה זכויות ברכושו לאנשים אחרים. אין ספק שצוואה צריכה להראות שהיתה למצווה גמירות דעת. גמירות דעת נלמדת קודם כל מלשון הצוואה. לאחר מכן אפשר לבחון את הנסיבות שסביב עשיית הצוואה. למשל - טענה שהמצווה לא היה כשיר שכלית לעשיית הצוואה היא תקיפה של גמירות הדעת של המצווה, כי מי שאינו כשיר שכלית אינו יכול לבסס גמירות דעת.

  לא ניתן לתת יעוץ כפי שבקשת ללא הכרת העבודות המסויימות של אותו מצווה וסביבתו וללא עיון בצוואה עצמה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.