עדות בצוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ה

  נשלח ע"יה 19:40, 16 בספטמבר 2015

  אני עובדת במשרד עו"ד כמזכירה \ פקידה. עו"ד משתמש בי כעדה לצוואות שהוא מכין לאנשים. הוא לא מבקש ולא שואל אם אני מעוניינת לחתום כעדה לצוואה אלא פשוט קובע עובדה, מתנהג כאילו אני חייבת זאת ומעמיד אותי בפני מצב סופי מבלי להסביר דבר או לבקש את הסכמתי. (לדוגמא - תחתמי כאן - או - כותב את שמי בתור עדה ומודיע כשלקוח כבר נמצא במשרד - או מודיע לי שאנחנו נוסעים לחתום אצל לקוח שרוצה להכין צוואה). כמו כן עו"ד כותב באישור עדים כי אותם לקוחות צלולים בדעתם ואנחנו עדים על כך ומאשרים זאת. אינני מעונינת לשמש עדה בצאוות - אינני יודעת מה ההשלכות המשפטיות של העינן ואינני יכולה לקבוע האם לקוח כזה או אחר צלול בדעתו. האם אני כעובדת המשרד חייבת לשמש עדה לצאוות? האם תפקידי כמזכירת עו"ד מחייב אותי לכך? האם אני יכולה לסרב מבלי לחשוש מפיטורין? אני מציינת כי איני מקבלת על עדות שום תוספת בשכר או עמלה כלשהי בעוד שעו"ד מחייב כל לקוח בתשלום בגין צאווה. תודה על תשובתך.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:23, 18 בספטמבר 2015

  שאלתך מורכבת והיא נוגעת גם להבטים של דיני עבודה. לגבי הבטים אלה ראוי שתתייעצי בפורום הנכון.

  הנה תשובות לשאלותייך לפי סדרן:

  1. פעולה של עדות לצוואה איננה עבודה. לדעתי אסור שעד לצוואה ידרוש או יקבל שכר עבור היותו עד לצוואה. לפיכך לדעתי אין זה חלק ממסגרת עבודתך. אלא שזאת דעתי על בסיס הבנתי את דיני הירושה ודיני האתיקה. .

  2. חובות מזכירה - ראי למעלה ושימי לב: יש לבחון את השאלה גם בהבט של דיני עבודה וחובותייך לעמוד לרשות המעביר שלך בשעות העבודה כשהעבודה היא פעולה משרדית למעשה

  3. פיטורין - אינני יודע.

  4. עד לצוואה שאיננו מתערב בעשיית הצוואה או בתכנה, שמצמצם את השתתפותו לזיהוי המצווה (עלייך להסתכל בתעודת זהות של המצווה ולראיית החתימה ושמיעת המצווה אומר שזאת צוואתו - אין לו שום אחריות משפטית.

  המלצה - הפני את השאלה לועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין (אפשר גם לועדה הארצית ולא למחוזית) והעלי את השאלה העקרונית - האם יכול מעבידך לחייבך לשמש כעדה בכלל ומבחינת עבודתך בפרט. לדעתי האישית - לא. אבל החלטת ועדת האתיקה היא הקובעת.

  3.

  תגובה
 • 21:14, 20 בספטמבר 2015

  נשמע בלתי חוקי בעליל ובוודאי לא אתי בכלל לדרוש ממזכירה שבקושי מכירה את הלקוח לחתום על כשירות הלקוח ועל מצבו הנפשי/רפואי, זה פתח להפקרות של החוק ועילה מוצדקת מצידה לסרב.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  16:48, 29 בספטמבר 2015

  חוק הירושה אינו דורש מעד לצוואה להיות רופא מומחה או פסיכולוג. עד אינו חייב לבדוק את מצבו הרפואי של המצווה. עד צריך רק להתרשם התרשמות של אדם רגיל מהמצווה שאכן המצווה חותם על צוואתו במו ידיו, ושהחתימה על פניה נראית מרצון חופשי וכן צריך העד לשמוע את המצווה אומר שזאת צוואתו.

  שנה טובה

  תגובה
 • 06:16, 20 בספטמבר 2015

  לפי הצגת ההודעה שלך את בחורה מתוחכמת מאוד. כמזכירה לעורך דין את בטח למדת הרבה מאוד. ולמעשה הגעת למצב שאת מבינה בעשיה של עריכת הדין הפרקטית ולמעשה את מגלה ניצני אי שביעות רצון מהרווח שלו ושאת רק מזכירה. נפל לך האסימון איך עושים כסף. הדבר הנכון זה פשוט שתלכי ללמוד משפטים! ותחזרי אליו כמתמחה ועורכת דין. ראית הכל עכשיו כבר התפקיד קטן עליך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.