צוואה - ירושה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רונן

  נשלח ע"ירונן 10:03, 21 בספטמבר 2015

  שלום מסיבותיהם שלהם, החליטו הוריי (להם שני ילדים, אחותי ואני) להכין צוואה ובה הרכוש יתחלק ביני לבין שני ילדיה בלבד. חצי לי, ורבע לכל אחד מהם. ברשותם מספר נכסים, חלקם שלהם, חלקם בשותפתות. בפניייה לעורך דין, הוא ייעץ להם לרשום כל נכס על שם מישהו, ולא לחלק כל נכס בינינו. מעבר לכך שהחלוקה כך מסובכת יותר, הרי שבמקרה זה סביר שהחלוקה בעייתית מבחינת החלק והשווי (היום דירה X שווה כך, ודירה Y כך, בעוד 10 שנים זה עלול להשתנות). ההעדפה שלהם היא שכל נכס בעת מימושו יחולק בין כל היורשים, ע"פ האחוזים שיוחלטו. מעבר לזה, קיים בם החשש שאחותי תנצל את ילדיה בתור אמא שלהם, (היום בני 17 ו- 12) ותגרום לכך שכספים יגיעו אליה, ולא יישמרו להם. שאלותיי: 1. האם יש סיבה להימנע מחלוקת כל נכס ונכנס לכלל היורשים, ע"פ חלוקה שיקבעו, ולמעשה להימנע מעצתו של עורך הדין שמציע להוריש כל נכס בפני עצמו ליורש ספציפי בלבד ? 2. מהו המנגנון הנכון להימנע מכך שהאמא תנצל את תמימותם של הילדים ותשתמש בכסף שהורש להם ? האם כדאי לקבוע שהרכוש והכסף יהיו זמינים להם רק בגיל 30 למשל ? אם כן, באחריות מי יכול להיות הכסף עד אז ? האם לקבוע שהכסף יוכל להיות ממומש רק לכך וכך, ועל שמם בלבד ? אשמח לעצה. תודה רבה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  20:17, 21 בספטמבר 2015

  1. כל אדם ועמדתו בנושא. לטעמי האישי נכון יותר להגיע להפרדה ממשית בין היורשים, כך שכל אחד יחזיק בנכס של עצמו. לטעמי ראוי להמעיט בשותפויות בין יורשים. כל שותפות כזאת היא מקור לסכסוכים ומחלוקות. השאיפה צריכה להיות להמעיט סכסוכים ולא להרבות בסיבות להם.
  2. אפשר להוסיף פתרונות לחששות שהעלית, אולם גם בענין זה וגם בענין החשש לשמירת הנכסים לטובת הילדים הקטינים - יש פתרונות שונים. לכל פתרון חסרון ויתרון. יש להתאים את הפתרון למשפחה ולאנשים המסויימים. יש לבוא לייעוץ פרטני.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.