• 13 באוקטובר 2015

צו ירושה

ראשית מודה לתשובתך הקודמת
    שנית
    אחותי הוציאה צו ירושה 6 שנים לאחר מות אמי , לצערי לא ידעתי על צורך בהוצאת צו .
    מסתבר היום, שאבי משך כספים מחשבונו ומחשבון אמי במשך אותן שנים ונתנם לאחותי למרות שעל פי צו הירושה שהוצא אחר כך הגיע לי חלק מהכספים.
    האם הסכם אריכות ימים בין הוריי מאפשר הוצאת כספי ם ללא הגבלת סכום?
    כי אם כן סעיף אריכות ימים מבטל בעצם כל צו ירושה?
    האם אני יכולה לטעון שאחותי לא מהרה להוציא צו ירושה על מנת לאפשר לאבי למשוך כספים ולמסרם לה?
    איך הבנק אמור לדעת על מות אחד השותפים בחשבון???
    תודה וסליחה על ההטרחה

13 באוקטובר 2015
  • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 13 באוקטובר 2015

צו ירושה וסעיף אריכות ימים

א) ייעודו של סעיף איכות ימים הוא לשחרר בנק מאחריות לניהול חשבון של לקוח שנפטר. כשלחשבון בנק יש מספר בעלים במשותף, סעיף זה מאפשר למי שנשאר בחיים לפעול בחשבון כרצונו מצד אחד ולמנוע בעד היורשים האחרים של המנוח לתבוע את הבנק (למשל במקרה של משיכת כספים כפי שאת מתארת). למיטב ידיעתי אין בסעיפים אלה שום הגבלה על הפעולות שאפשר לעשות למעט אולי סגירת החשבון.

ב) סעיף אריכות ימים איננו "מבטל" את צו הירושה ולא נועד לפגוע בזכויות של היורשים. אם נעשו מכחו פעולות וכתוצאה מהן נפגעת כיורשת, יש לך זכות תביעה כלפי עושה הפעולה (במקרה זה - אביך) וכלפי מי שנהנה שלא כדין מהפעולה.

ג) איני יודע כיצד בנק אמור לגלות שנפטר לקוח שלו.

ד) לא ברור לי כיצד תוכלי לבוא בטענה אל אחותך, שלא עשתה דבר, כאשר את עצמך לא עשית דבר משך אותן שנים (אלא אם היית קטינה באותן שנים).

ה) אם לדעתך מצב החשבון הוא כזה שאת מקופחת עקב משיכת הכספים ממנו, אפשר לשקול תביעה נגד מי שקפח אותך.

13 באוקטובר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?