צו ירושה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • מלי

  נשלח ע"ימלי 14:19, 13 באוקטובר 2015

  ראשית מודה לתשובתך הקודמת שנית אחותי הוציאה צו ירושה 6 שנים לאחר מות אמי , לצערי לא ידעתי על צורך בהוצאת צו . מסתבר היום, שאבי משך כספים מחשבונו ומחשבון אמי במשך אותן שנים ונתנם לאחותי למרות שעל פי צו הירושה שהוצא אחר כך הגיע לי חלק מהכספים. האם הסכם אריכות ימים בין הוריי מאפשר הוצאת כספי ם ללא הגבלת סכום? כי אם כן סעיף אריכות ימים מבטל בעצם כל צו ירושה? האם אני יכולה לטעון שאחותי לא מהרה להוציא צו ירושה על מנת לאפשר לאבי למשוך כספים ולמסרם לה? איך הבנק אמור לדעת על מות אחד השותפים בחשבון??? תודה וסליחה על ההטרחה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  18:13, 13 באוקטובר 2015

  א) ייעודו של סעיף איכות ימים הוא לשחרר בנק מאחריות לניהול חשבון של לקוח שנפטר. כשלחשבון בנק יש מספר בעלים במשותף, סעיף זה מאפשר למי שנשאר בחיים לפעול בחשבון כרצונו מצד אחד ולמנוע בעד היורשים האחרים של המנוח לתבוע את הבנק (למשל במקרה של משיכת כספים כפי שאת מתארת). למיטב ידיעתי אין בסעיפים אלה שום הגבלה על הפעולות שאפשר לעשות למעט אולי סגירת החשבון.

  ב) סעיף אריכות ימים איננו "מבטל" את צו הירושה ולא נועד לפגוע בזכויות של היורשים. אם נעשו מכחו פעולות וכתוצאה מהן נפגעת כיורשת, יש לך זכות תביעה כלפי עושה הפעולה (במקרה זה - אביך) וכלפי מי שנהנה שלא כדין מהפעולה.

  ג) איני יודע כיצד בנק אמור לגלות שנפטר לקוח שלו.

  ד) לא ברור לי כיצד תוכלי לבוא בטענה אל אחותך, שלא עשתה דבר, כאשר את עצמך לא עשית דבר משך אותן שנים (אלא אם היית קטינה באותן שנים).

  ה) אם לדעתך מצב החשבון הוא כזה שאת מקופחת עקב משיכת הכספים ממנו, אפשר לשקול תביעה נגד מי שקפח אותך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.