אם תוכח אי כשרות לעריכת צוואה הדדית של אחד מבני הזוג - האם גם הצוואה השניה תבוטל? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • דני

  נשלח ע"ידני 20:35, 21 בדצמבר 2015

  שלום, הוריי ז"ל ערכו צוואה הדדית . באם יוכח כי אבי היה לא כשיר לערוך הצוואה . האם אוטומטית מתבטלת הצוואה השניה? כלומר זו של אימי?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  20:58, 22 בדצמבר 2015

  לדעתי - אין ביטול אוטומטי. אין זה סביר שאמך לא ידעה מה מצבו הנפשי של אביך בעת עשיית הצוואה. יש טעונים בעד ונגד. הכרעה מחייבת ברור קפדני של כל העובדות. בעקרון - צוואה הדדית היא צוואה הנעשית תוך הסתמכות הדדית. מצד אחד אפשר לטעון שלמרות הידיעה על מצבו של אביך אמך הסכימה למצב, עשתה צוואה הדדית, ולכן יש לקיימה גם כצוואה רגילה. מצד אחר אם יתברר כי הצוואה בטלה בשל פגם אצל אביך אפשר יהיה לטעון שבטלה ההדדיות ולכן זאת תוצאה שלא אליה שאפו הוריך והצוואות תתבטלנה יחד.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.