כיצד יחולקו נכסים במקרה שאחד מבני הזוג נפטר? האם עובר אוטומטית בירושה לבעלי? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
  • יונית

נשלח ע"ייונית 11:37, 22 בדצמבר 2015

שלום רב, ברצוני לברר עניין - אני ובעלי נשואים מזה למעלה מעשור אם כי עמדנו בפני משבר גדול. אנו מנסים לשפר את הזוגיות אך איני יודעת לאן תוביל הדרך וייתכן כי בסוף ייפרדו דרכנו בגירושין. רציתי לדעת, מה קורה במצב שבו אחד ההורים (בעל נכסים רבים) נפטר - האם באופן אוטומטי החלק היחסי שלי בירושה, הופך להיות גם של הבעל? מה ניתן לעשות במקרה כזה? תודה

השב
  • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

21:00, 22 בדצמבר 2015

בעקרון - כל עוד בני הזוג נשואים ומקיימים קשר כלשהו, גם אם אינו מיטבי, וכל עוד לא עשו צוואה, במותו של כל אחד מהם יחולו כללי הירושה שבחוק הירושה: בן הזוג יירש.

מי שרוצה להתחמק מכללי הירושה שבחוק מוזמן לעשות צוואה ובה יוריש את הרכוש שלו כרצונו. אם ישתפרו היחסים, אפר לעשות צוואה אחרת. עלות עשיית צוואה היא מחיר קטן לעומת שלוות הנפש שתתן עשיית הצוואה.

תגובה
  • 07:40, 23 בדצמבר 2015

תודה לך רונן.
    רציתי לחדד את שאלתי - אני מתכוונת למצב שבו טרם ירש צד א' מהוריו רכוש אך בבוא העת (כשיקרה) מעוניינים למנוע מצב שבו הרכוש שירש צד א' לא יחולק לצד ב' במקרה של גירושין (לא מוות) . האם ז"א שיש לרשום הנכסים ע"ש צד א' ובמקביל לכתוב צוואה?

תגובה
  • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

11:33, 23 בדצמבר 2015

מה שכתבתי נכון גם לאדם שעשוי להפרד מבן זוג וגם להוריו. הוריו של אדם, היודעים כי הוא עומד בפני פרידה, ראוי שיעשו צוואה מתאימה המתייחסת למצב בו יורש שלהם ייפרד מבן-זוגו (השימוש בלשון זכר הוא לצרכי נוחות בלבד) בין לפני שיישר אותם ובין אחרי.

תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.