צוואה הדדית או צוואה בחיים - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ליאת

  נשלח ע"יליאת 13:15, 24 בדצמבר 2015

  שלום, ההורים שלי רוצים לערוך צוואה הדדית , הם מעוניינים גם להכניס לתוך הצוואה סעיף המתייחס לטיפול רפואי, במקרה ולא יהיו כשירים לקבל החלטות אז שאני ואחותי (מתוך 7 אחים) נקבל החלטה על המשך טיפול לגביהם. האם אנחנו צריכים ללכת לעו"ד שינסח לנו צוואה הדדית ויכליל גם את נושא הטיפול הרפואי בצוואה או מדובר בצוואה אחרת הנקראת צוואה בחיים? ככל ומדובר בצוואה בחיים למי עליי לפנות לעריכת הצוואה? האם גם במקרה כזה פונים לעו"ד ? תודה מראש!

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  14:20, 25 בדצמבר 2015

  ראשית - כל צוואה נעשית אך ורק בחייו של אדם כך שהכינוי "צוואה בחיים" למסמך כלשהו איננו מוצלח.

  שנית - צוואה מקויימת רק לאחר מוות. המסמך שבו מעונינים הורייך מיועד לטיפול באנשים חיים וכלל אינו שייך לירושה. חוק "החולה הנוטה למות" וחוק "זכויות החולה" מכירים באפשרות של אדם לתת הוראות לגבי הטיפול הרפואי בו במצב בו הוא עצמו אינו יכול לתת הוראות או הסכמה. אחד מאלה יוצר יפוי כח מיוחד לצרכי מתן טיפול רפואי ושיקול דעת לגבי טיפול רפואי שיינתן לאדם שאינו מסוגל להביע רצון.

  מומלץ שתחפשי באתר של משרד הבריאות מידע לגבי כל אלה. מסמכים אלה ניתן לחתום בפני רופא.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.