צוואה הדדית וצוואה משותפת - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ראובן

  נשלח ע"יראובן 00:25, 8 בינואר 2016

  בהנחה שמדובר על צוואה הדדית או משותפת במסמך אחד, מהן הדרכים לעריכת הצוואה ? (צוואה בכתב, בעדים, בפני רשות). האם שינוי/ביטול צוואת אלו עפ"י צוואת שכיב מרע תקף לגבי סוג צוואות אלו ? האם יש תנאים לכך ?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:28, 8 בינואר 2016

  1) אין בחוק צוואה מסוג של "צוואה משותפת" . יש רק צוואה הדדית.

  2) "צוואה הדדית" ניתנת לעריכה בכל צורה בה מותר לערוך צוואה לפי חוק הירושה. גם ביטול שלה יש לעשות בדרך בה מבטלים כל צוואה אחרת. גם בדרך של צוואת שכיב מרע. אולם גם בדרך זאת יש להקפיד על ההוראות החלות על צוואה הדדית.

  3)

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.