רישום מוטבים בקופת גמל וקרן פנסיה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • שלמה

  נשלח ע"ישלמה 12:28, 17 בינואר 2016

  חבר אמר לי שקופת גמל וקרן פנסיה עדיף להגדיר מוטבים בחברת הביטוח ולא לרשום אותן בצוואה. האם נכון או שכדאי גם לרשום בצוואה ?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  16:14, 17 בינואר 2016

  ההתקשרות של חוסך עם קופת גמל או קרן השתלמות נעשית בכפוף לתקנון הקופה/הקרן. התקנון קובע גם את המוטבים במקרה של מוות ואת האופן בו יש להודיע לקרן/קופה על המוטבים. אמנם היו מקרים בהם בתי משפט קבלו הוראות מוטבים שנקבעו בצוואה ואכפו אותן על קופות גמל או קרנות. אולם אין לסמוןך על כך. יש להקפיד שרישום המוטבים בקרן / קופה יהיה מעודכן. אפשר גם להודיע להן בדואר רשום או באמצעות סוכן רשמי, שרשימת המוטבים תהיה בצוואה שתשאיר אחריך. אבל אם הצוואה לא תקוים, עלולה להיות בעיה.

  תגובה
 • 11:48, 18 בינואר 2016

  המון תודה על תגובתך המפורטת ! אני כבר עדכנתי את קופת הגמל במוטבים שלי, אין ויכוח שצריך לעשות את זה בחברת הביטוח והדבר כבר נעשה. אבל השאלה שלי הייתה האם כדאי לכלול זאת גם בצוואה (בנוסף לחברת הביטוח) או שזה יכול ליצור בעיות, למשל אם מישהו מתנגד לצוואה שלי לאחר מותי.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:36, 18 בינואר 2016

  אין צורך או חובה במקרה המתואר לכלול את המוטבים בצוואה עצמה. היות והקפדת לעדכן את המוטבים בקופת הגמל, אפשר להסתפק בציון שיש קופת גמל כך וכך ושיש שם מוטבים.
  אם יש רשימת מוטבים מעודכנת בחברה המנהלת את הקופה, הרי זאת הרשימה המחייבת. התנגדות לצוואה אינה אמורה להשפיע על תשלום לפי רשימת המוטבים.

  תגובה
 • 17:16, 18 בינואר 2016

  זה מה שרציתי לדעת. אלפי תודות !!!

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.