"הסתלקות מן העזבון והקנאה והסכמה לסמכות בין הדין" - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אשר

  נשלח ע"יאשר 05:07, 22 בפברואר 2016

  שלום רב הוצאתי טפסים מבית הדין הרבני לצו ירושה של אחד מהורי. תוך כדי עיון נתקלתי בסעיף שמציין שאם אחד היורשים נמצא בחו"ל הרי עליו למלא את הטופס הנ"ל (הסתלקות מן העזבון). האם המשמעות של זה שאותו בן משפחה מוותר על חלקו? מה ניתן לעשות? האם כדאי למלא את צו הירושה בבית משפט רגיל (לא רבני)? תודה, אשר

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  19:27, 23 בפברואר 2016

  בית דין דתי (רבני מוסלמי נוצרי או דרוזי) מוסמך לתת צו ירושה או צו קיום לצוואה, אם כל המעורבים בירושה הסכימו לכך. די שאחד היורשים לא הסכים במפורש לסמכות בית הדין הדתי על מנת שבית הדין לא יוכל לתת צו ירושה או צו קיום.
  הסתלקות היא פעולה רצונית. אי אפשר לחייב יורש להסתלק מעזבון. פרושה של הסתלקות הוא שאותו אדם אינו יורש וכאילו מלכתחילה לא היה כלל יורש. אני ממליץ על ברור במזכירות בית הדין ואם יש ספק, פנו אל הרשם לענייני ירושה להמשך ההליך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.