צוואה הדדית מה היתרונות? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • מזל ואברהם

  נשלח ע"ימזל ואברהם 23:00, 2 במרץ 2016

  עו"ד רונן ערב טוב, אנו בני 60 ומעלה, מעוניינים לכתוב צוואה. ידוע לנו על סוג של צוואה שנקראת צוואה הדדית בינינו (אנו נשואים עם ילדים ונכבדים שיהיו בריאים) - האם יש משמעות בין כתיבת צוואה נפרדת או של אחד מאיתנו בשם שנינו, או כצוואה הדדית - מה נכון לנו?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות,מנהל הפורום

  16:07, 4 במרץ 2016

  צוואה הדדית היא מכשיר משפטי מורכב שנועד לטפל במצב מאוד מסויים: שני אנשים, שהם "בני-זוג" (כנראה במשמעות של נשואים זה לזה), רוצים לעשת צוואות, כאשר כל אחד מהם יודע על תוכנה של צוואת האחר ומסתמך על תוכנה של צוואת האחר. בגלל שכל אחד מהם יודע על צוואת האחר ותוכנה, הוא כותב צוואה מאוד מסויימת.

  כלומר בניגוד לצוואה רגילה יש כאן השפעה ברורה של אדם אחד על תוכן הצוואה של אחר, מעורבות של אחד בתוכן צוואה של אחר והחופש לצוות מוגבל מאוד.

  היתרון העיקרי: כשיש רכוש משותף, או יורשים משותפים אפשר להניח שכל אחד מהמורישים יידע מה יקרה לרכוש. סוג של שקט בין בני זוג והבטחת עתיד ברור ליורשים המוסכמים. החסרון העיקרי: אם חל שינוי פתאומי בענין מהותי אחרי פטירתו של הראשון מבין השניים, השני מבין השניים תקוע עם צוואה שאולי אינה מתאימה למצב.

  מבחינת החוק צוואה הדדית יכולה להעשות במסמך אחד ויכולה להעשות בשני מסמכים נפרדים.

  עו"ד רונן גדות.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.