עורך דין לא אובייקטיבי - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רונית

  נשלח ע"ירונית 18:42, 17 במרץ 2016

  הננו שלושה בני משפחה יורשים לאבי. יחד התארגנו לפנות לעו"ד לפעול לקבלת צו קיום צוואה. במשך התהליך התעורר רושם שעורך הדין אינו אובייקטיבי ומייעץ לטובת אחד משלושתנו. נראה לנו שגם לא חייב אותו בשליש התשלום שכר טירחה. נגרם כמובן נזק לאינטרס של שניים מאיתנו. מה ניתן לעשות ? האם לשלם לו שכר טירחה ?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  16:45, 18 במרץ 2016

  עורך דין חייב נאמנות לשולחו. במקרה המתואר מדובר בשלושה שולחים. לפיכך ראוי שייתן יחס ראוי לשלשתם. אם באמת נגרם נזק של ממש שהוא גם בר הוכחה, אפשר לבחון בין אפשרויות פעולה: לברר הענין ישירות מול אותו עו"ד (זאת אפשרות שלדעתי חובה לנקוט לפני כל דבר אחר); לפנות אל לשכת עורכי הדין בתלונה או להגיש תביעה לבית המשפט.

  יש לזכור שעורכי דין אינם מלאכים משמיים וייתכן שבמישור אישי עורך דין ייטה חיבה גדולה יותר למי מלקוחותיו לעומת אחרים. יחס פחות חביב אינו בהכרח גם שרות גרוע או נזק.

  מומלץ לברר הענין בפורום של דיני אתיקה או של יחסי עו"ד לקוח.

  תגובה
 • 16:53, 18 במרץ 2016

  תודה רבה ! האם תוכל להתייחס גם להבדל בגביית תשלום ? האם יש לזה משמעות ?

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  17:07, 18 במרץ 2016

  עדיין אנחנו בתחום של אתיקה של עורכי דין מצד אחד ובתחום של דיני חוזים מצד אחר. למעט במקרים שנקובים בחוק, עו"ד ככל עצמאי המעניק שרות רשאי לגבות או לא לגבות שכר מלקוח. עו"ד יכול להחליט שבענין זהה הוא גובה שכר שונה מלקוחות ואינו חייב לנמק. אם נקבע הסכם שכר ו"הלקוח" הוא שלושה אנשים שאמורים כל אחד לשלם שליש שכר הטרחה, אין עורך הדין יכול זכאי לגבות יותר מאחד מן השלושה ופחות מהאחר. כן יכול עורך הדין למחול על שכר המגיע לו מאחד מן השלושה (מחילה/הנחה מוחלטת או חלקית) ובלבד שלא גבה מן האחרים יותר ממה שהתחיבו לשלם מלכתחילה. כל זאת מהבחינה החוזית. מבחינת אתיקה ייתכן ויש בכך בעיה, אלא שאינני בטוח בכך. לכן ראוי לעורר את השאלה בפניה ישירה אליו עם העתק לשני האחרים. ייתכן שיש לו הסבר טוב וייתכן שלא.

  אם ברור לחלוטין שעורך הדין התחייב שאף אחד מהשלושה לא ישלם שכר טרחה גבוה יותר מהאחרים, אפשר לדרוש יחס זהה - כלומר אם מחל לאחד, ראוי שימחל גם לאחר.

  ראוי לזכור את הפתגם היהודי הידוע - "מסריח אבל כשר" - שיכול ויחול גם בענייני שכר טרחה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.