ייעוץ בנוגע לירושת של נדל"ן - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • מורן כחלון

  נשלח ע"ימורן כחלון 19:52, 2 באפריל 2016

  שלום סבתי המנוחה הותירה לחמשת נכדיה {ביניהם אני} דירה בתל אביב. הדירה מנוהלת על ידי מנהל עזבון {בקשתה של סבתי} וכמו כן לאחר מכירתה יהיה צורך לפתוח קרנות נאמנות היות ולא ניתן ליורשים לרשת את חלקם בצוואה לפני הגיעם לגיל 25{הוראותיה של סבתי} , ואני היחידה שהגיעה לגיל המתאים. מנהל העזבון קיבל הוראה מבית המשפט למכור את הנכס. מספר שאלות: 1. הוא מוכר אותו באמצעות מכרז, שלפיו הנכס פורסם ב 3 עיתונים ואנשים צריכים להגיש הצעות. {האם זה לא שולל הרבה מאוד קונים פוטנציאליים?} 2. ניתן היה להגיש הצעות עד ה 31/3 , ואם ההצעות אינן רלוונטיות ניתן לדחות/לבטל מכרז לפי חוק? 3. הערכת השמאי על הנכס הייתה 3,600,000 ואולם טוען העו"ד {עוד לפני קבלתו את "ההצעות של הקונים} שלדעתו המחיר גבוה. מאיכן ידע/שיער זאת? זה לא מעלה חשד שהוא מעוניין למכור את הנכס לאחד ממכריו? 4. מדוע מגישים הצעות עוד לפני שיודעים את המחיר של הדירה, זה לא אבסורד ? 5. ההצעות אכן היו נמוכות, ובאופן משמעותי. 1,600,000 / 2,000,000 ו 2,750,000 שזה הרבה מתחת למה שקבע השמאי. לטענת העו"ד כעת עליו לקבוע מחיר מינימום. האם קביעת מחיר המינימום במקרה כזה של ניהול עזבון לא אמורה להיות ע"י הערכת השמאי? 6. במידה ומחיר המינימום גבוה מההצעות אבל נמוך בכחצי מיליון מהערכת השמאי האם מותר לנו לערער או אפילו לבקש ביטול של המכירה או דחייה? תודה רבה.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  20:39, 3 באפריל 2016

  ניהול מכר של דירה על ידי מנהל עזבון נתון במידה רבה לשיקול דעתו של מנהל העזבון. תפקידו ומטרתו של מנהל העזבון לאזן בין שתי מטרות: האחת - השגת תשואה מרבית ליורשים. האחרת - מכירה בזמן יעיל. לעתים מטרות אלו מובילות תוצאות סותרות והבעיה היא לאזן ביניהן - אין ספק שאנשים שונים יגיעו לנקודות איזון שונות. במודעות שפרסם מנהל העזבון הוא יכול היה לשמר לו אפשרות לסגת מן הזמנת ההצעות שבצע. לגבי הערכת שמאי יש לזכור שמדובר בהערכה ולא במדע מדוייק. ידוע ומוכר ששמאים שונים מגיעים לתוצאות שונות של קביעת שווי לנכס. גם כאן יש משקל לשיקול דעתו של שמאי וכל שמאי יכול לתת משקל גבוה יותר לנסיבות או לעובדות שמשפיעות על המחיר המוערך. בסופו של דבר חוות דעת השמאי היא רק כלי המשמש את מנהל העזבון ואת בית המשפט לשם הערכת ההצעות המתקבלות. ייתכן מצב ששמאי העריך ביתר וייתכן שהעריך בחסר. בכל מקרה מנהל העזבון אינו מוכר ואינו מחוייב עד אשר בית המשפט אישר את המכר. כל יורש יכול להביע עמדה בפני בית המשפט לגבי המכר ובית המשפט ישקול ויחליט.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.