ירושת קופת גמל של נפטר - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רועי

  נשלח ע"ירועי 18:22, 11 באפריל 2016

  שלום, דוד שלי נפטר ולא היו לו ילדים והוא השאיר אחריו קופת גמל בה היה רשום אבי בתור מוטב למקרה שימות. אבי גם נפטר ומי שיורש את אבי הוא אני ואחי ואימי שבחיים. כשביררתי מול כלל שם קיימת קופת הגמל נאמר לי שהיורשים הבלעדיים הם אך ורק הצאצאים קרי אני ואחי בלבד ולא אימי. השאלה שלי האם אכן זה החוק ומדוע אימי לא נחשבת כיורשת? הרי בצו הירושה של אבי היא מופיעה כיורשת ביחס של 1/2 ואני 1/4 ואחי 1/4. תודה מראש.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  13:45, 12 באפריל 2016

  כאשר מדובר בכספים המנוהלים במסגרת של קופת גמל, חוק הירושה נדחה מפני התקנון לפי מנוהלת קופת הגמל. אם לפי תקנון זה הירושה היא רק לצאצאיו של מוטב, ואם הדוד שלכם לא בקש בחייו לשנות מהוראה זאת, הוראה זאת גוברת.
  אם אביך נפטר לפני הדוד הרי שגם לפי חוק הירושה גם כן אמך לא היתה יורשת דבר.
  נראה שהשיקול העיקרי הוא המדיניות לפיה ירושה מכח קרבת דם היא שיטת הירושה המועדפת בישראל. אשת אביך איננה קרובה קרבת דם לדוד.

  אגב מדיניות זאת קיימת גם בשיטות משפט ודיני ירושה של מדינות אחרות

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.