שאלה בנושא מיסי ירושה וכו' - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • נעמה

  נשלח ע"ינעמה 11:31, 24 באפריל 2016

  אני בת יחידה ואמי קשישה מאד וצלולה. אני מטפלת לה מול הבנק ובאינטרנט בכל הנושאים הפיננסים. בצוואתה אני יורשת יחידה. אנחנו שותפות בחשבון הבנק שלה (הכולל תיק נ"ע), גם שותפות בתיקי השקעה מנוהלים, כמו כן יש לה דירה וחנות שירשה שאני רשומה חלקית עליהם. הדירה שהיא גרה בה והרכב רשומים עליה. מבחינת המיסים בהווה ובעתיד : האם רצוי להעביר את כל רכושה עלי ? איזה אחוז מס יש לשלם על כך? הן לגבי הנכסים שהם חלקית עלי , והן על אלו שכלל לא? היא מעוניינת שנעשה כעת אצל עו"ד כל מהלך שעשוי להועיל לי מבחינת המיסוי. האם זה נקרא מתנות? ומה המיסוי על מתנות? אם נחכה עד 120 לירושה,, האם זה יהיה יותר מהמיסוי על ההעברה של הכל - שגם זה ארוע מס( כיום אין מס ירושה ובקרוב יהיה)- אנא הבהר לי לגבי זה , על איזה אחוז מדובר, והאם יש יתרון להעביר הבעלות כיום מסודר, או שאשלם מיסים רבים גם על מהלך זה? בדברים שאני רשומה חלקית , אני מניחה שצריך להסדיר רק את החצי או השני שליש שלה, האמנם? האם הכל זה מול עו"ד? או שבבנק זה לטפל מול הבנק? או חברות ניהול תיקים לגבי התיקים? מה הטוב ביותר לעשות במצב הנוכחי? ובמידה ויעלו את מס הירושות ? אני מתכוונת בהמשך לבנות בית, אז אני מניחה שהמסים שלי יעלו מאד אם יהיו רשומות עלי עוד 2 דירות, אבל עדיין זה עדיף מלשלם את המיסים הרבים? לאילו סכומים עלי להכין את עצמי? באחוזים מכל נכס, ומה לגבי הנכסים בבנק? (לא בטוח שיהיה לי בכלל מנין לשלם את המיסים, אלא אם כן אצטרך למכור על מנת לשלם אותם...) מישהו שאמי סומכת עליו מאד, המליץ לה שנמהר לעו"ד לבצע העברות על שמי , כדי שלא אפסיד אחר כך הרבה כסף...ולכן אני מתעניינת בכל זה. אמי חשבה שדי שאני היורשת היחידה בצוואתה.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  15:38, 24 באפריל 2016

  שאלת שאלות רבות, שהפורום איננו מסגרת מתאימה לענות עליהן. בעקרון התשובות עשויות להשתנות לגבי נכסים שונים. יש מסים על חלק מהמתנות ויש מתנות פטורות ממס. לפיכך נראה שאת צריכה לבדוק ולוודא את טיב הזכויות בכל אחד מהנכסים ולאחר מכן להתייעץ עם מומחים למסים (מומחה למיסוי מקרקעין ומומחה למס הכנסה), שיבחנו וייעצו לך לגבי המסים הצפויים בקשר עם העברת זכויות בכל אחד מהנכסים.

  ככלל יש לזכור שבישראל נכון להיום אין מסים על ירושה או על עזבון. לפיכך במצב העניינים נכון להיום, אי העברת הזכויות אלייך וצפי לקבלת בירושה זאת כנראה האפשרות הזולה ביותר. בנוסף יש לזכור שבהעברות נכסים יש עלויות מסוגים שונים. אם חסכון כספי הוא השיקול העיקרי - אני משער שהתשובה העקרונית (שאינה מבוססת על בדיקה לגופו של כל נכס - בדיקה שעשויה לשנות התשובה) היא להמנע משינויים ברכוש.

  תגובה
 • 23:00, 24 באפריל 2016

  תודה לך...
  1. במידה ואכן אוטוטו ישתנה חוק הירושה. מה נכון לעשות? יודעי חן אומרים שזה קרוב מאד ....
  2. על אילו מתנות יש פטור ממיסוי?
  3. מומחי מס (בקתגוריות השונות שרשמת : מקרקעין ומס הכנסה ) זה עו"ד או רואה חשבון ?
  4. העלויות שאתה מזכיר בהעברת נכסים , במידה וזו תהיה ירושה, אז אין אותם?

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  12:47, 25 באפריל 2016

  (1) חוק הירושה אינו עוסק במסים כלל. מיסוי ירושה טופל בעבר במסגרת חוק מס עזבון - חוק מיוחד לנושא שבוטל בסופו של דבר. אם יש "יודעי חן" שיודעים ידע ודאי על מיסוי ירושה, פני אליהם - נראה שעם ידע כזה אינך צריכה עזרה מאף אחד אחר. (2) מתנות פטורות ממס - למשל כספים אישיים פרטיים שנותן הורה לילדו. (3) יש עורכי דין ויש רואי חשבון שיש להם ידע מיוחד במיסוי מקרקעיו ובמס הכנסה. (4) ירושה כשלעצמה כרוכה בעלויות נמוכות מאוד בישראל - אגרות ירושה ורישום וזהו זה. מה שעולה בכסף רב הוא הייעוץ המקדים, הליווי המקצועי והשלכות מסים עתידיות, שתהיינה במכירה של הנכסים שמתקבלים בירושה

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.