הסתלקות לטובת דוד- מקרה מיוחד - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • עדי

  נשלח ע"יעדי 20:37, 4 במאי 2016

  המקרה: ישנה אישה ושמה מסעודה . כאשר מסעודה נפטרה ב-2010 הוצא צו ירושה לפיו לבעלה יש מחצית מהעיזבון ולשבעת ילדיה מחצית מהעזבון. בעלה נפטר בשנת 2013. ילדיה ביקשו להוציא צו ירושה של מסעודה ובבקשה זו הם הסתלקו מכל חלקם בעזבונה לטובת דוד. צו הירושה שהתקבל הוא כזה: לדוד מחצית מהעיזבון ומחצית אחרת - יורשי רפאל (בעלה של מסעודה) שהם בעצם הילדים שהסתלקו מכל חלקם בעזבון האם. השאלה היא כזאת: מדוע בצו הירושה לא נכתב כי לדוד (האח של מסעודה) 100% בעיזבון? שהרי הילדים הסתלקו מכל חלקם בעיזבונה של מסעודה, גם מהחלק שירש אביהם מאשתו! יש לציין שלצו הירושה שנתבקש לא הוסף צו הירושה של האב שמראה שהם אכן יורשיו האם זו הסיבה שניתן צו ירושה שכזה?? אודה לתשובה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  12:58, 5 במאי 2016

  צו ירושה רק מצהיר מי היורשים, אך אינו יוצר את הזכות. לפי חוק הירושה, העזבון (כל זכויותיו וחובתיו של המנוח) עובר ליורשים ברגע הפטירה. כלומר צו הירושה משקף את המצב ברגע הפטירה, ושינויים שארעו אחר כך, כמו הסתלקות. כשנפטרה מסעודה בשנת 2010 בעלה ירש מחצית והילדים מחצית. במסגרת ירושת מסעודה יכולים הילדים להסתלק רק ממה שמגיע להם מירושתה. כדי שלא לרשת את אביהם הילדים היו צריכים להסתלק מירושתו במסגרת בקשה לצו ירושה לאב. לפני הסתלקות מירושת האב יש להקפיד ולבדוק מה תהיה תוצאתה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.