ערעור על צו קיום ירושה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ציפי

  נשלח ע"יציפי 13:38, 20 ביולי 2016

  שלום יש לי שתי שאלות האחת, האם אפשר לערער על צו קיום צוואה לאחר שנתיים. השנייה-לכבי צוואה הדדית אבי ז"ל כתב צוואה האומרת שכהוא מוריש את כל רכושו לאשתו (אימי) והיא רשאית לעשות ברכוש כפי הבנתה ורצונה. במידה ואימי תמות לפניו הוא מוריש את כל רכושו וכספו לי ולאחי.. אני מניחה שאימי כתבה אותה צוואה. אבי נפטר לפני אימי וכמובן שכל רכושו עבר אליה. אימי נפטרה ולתדהמתנו היא הורישה נכס מאוד יקר לאחיינתי. לאחרונה נודע לי שאסור לשנות צוואה הדדית. שאלתי היא האם זה נכון אפילו שכתוב שהיא רשאית לעשות ברכוש כרצונה. האם לאחר שנתיים מצו קיום הירושה אפשר לערער על זה והאם בכלל יש פה קייס. תודה רבה ציפי

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  19:31, 20 ביולי 2016

  צו ירושה או צו קיום איננו פסק דין. לפיכך אין אפשרות לערער עליהם. סעיף 72 לחוק הירושה מכיר באפשרות מצומצמת לבקש ביטול של צו קיום. את הבקש יש להגיש לגורם שנתן את צו הקיום . יש לשאוף שמרחק הזמן בין מועד מתן צו הקיום למועד הגשת הבקשה לביטול יקטן מאוד.

  התיקון לחוק המגביל שינויים בצוואה הדדית חל רק על צוואות שנעשו אחרי אוגוסט 2005. על צוואות שנעשו לפני כן חל הדין הקודם שהתיר לשנות צוואה הדדית גם אחרי מותו של אחד הצדדים, אלא אם נאסר השינוי במפורש.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.